Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 yaşında mamografi hayat kurtarır

Giriş Tarihi: 6.7.2013

Kadınların erken yaşta meme kanserine yakalanması üzerine Sağlık Bakanlığı mamografi çektirme yaşını 50'den 40'a çekti. Erken teşhis ile meme kanserinden ölümlerin azaltılması amaçlanıyor

Türkiye'de kadınlar çok erken yaşta meme kanserine yakalandığı için mamografi çektirme yaşı 50'den 40'a çekildi. SGK tarafından ücretsiz yapılan mamografi taramaları ile meme kanserinden ölümlerin azaltılması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı'nın yeni uygulamaya başladığı yönetmeliğe göre Türkiye'de 40 yaşından sonra isteyen kadınlar iki yılda bir mamografi çektirebilecek. Amerika'da mamografi çektirme yaşı 40 yaşında başlıyor ve yılda bir kez öneriliyor, Avrupa ülkelerinde ise 50 yaşın üzerinde ödeme yapılıyor ve iki yılda bir tekrarı tavsiye ediliyor. İngiltere'de 50-70 yaş arasında üç yılda bir tavsiye ediliyor ve mamografinin yararları yanında riskleri konusunda da kadınlar uyarılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından bu karar MEMEDER'in yaptığı araştırmadan sonra alındı. İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen "20 bin kadında yaptığımız araştırma hastaların yarısının 50 yaşın, yüzde 20'sinin ise 40 yaşın altında olduğunu gösterdi. Mamografi ile ele gelmeyen meme kanseri yakalama oranı yüzde 75'e yükselmiştir. Bu sayede kadınlar memelerini kaybetmeden sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilir" dedi.

RİSK YÜKSEK ÇIKINCA...

Erken teşhis ile hastalığa ilişkin maliyetlerin de düşürülmesi planlanıyor. Avrupa'da her sekiz kadından Türkiye'de ise 10 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Avrupa'da 40 yaş altındaki meme kanseri hastaları yüzde 5 iken Türkiye'de ise yüzde 20'ye çıkması büyük kaygı uyandırdı. Amerika'da mamografi taramaları 40 yaşında başlıyor, Avrupa'da ise 50 yaşından önce sosyal güvenlik kapsamına giriyor.
Dr. Can Gürbüz (Türkiye Meme Vakfı Başkanı): Meme kanserinden ölümler en çok 40 ve 50 yaşlarında oluyor. Bu yaştaki kanser oranları da Türkiye'de arttığını gözlüyoruz. Yapılan yeni düzenleme ile ölüm oranlarının düşürülmesini bekliyoruz.
Doç. Dr. Filiz Çay (Ankara Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı): 40-50 yaş grubunda mamografinin ölümleri daha az engellediğine dair veriler var. Bu nedenle ülkeler mamografi çektirme yaşı değişiklik gösteriyor. Ancak Türkiye'deki araştırmalar mamografi yaşının 40'a indirilmesi için yeterli. Çünkü genç bir toplumuz. Mamografi ile takip edilenler erken meme kanseri tanısı aldıklarında yaşamları uzuyor, tedavi kolaylaşıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yaşında mamografi hayat kurtarır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN