'Böbreğimi geri ver' davası

Yasadışı yolla böbreğini 40 bin TL'ye satan Fahrettin Çorbacıoğlu, yarısını alınca "Ya paramı ya da böbreğimi versin" diyerek savcılığa şikâyette bulundu. Eğer dava açılırsa Türkiye'de bir ilk olacak

Giriş Tarihi: 6.7.2013
Böbreğini yasadışı yollardan internet yoluyla satan 25 yaşındaki Fahrettin Çorbacıoğlu, böbreğiyle hayat verdiği Yaşar Özdemir'den parasının tamamını alamayınca isyan etti. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı belgelere göre ilginç olay şöyle gerçekleşti: Böbreğini satmak için internete ilan veren Fahrettin Umut Çorbacıoğlu, böbrek yetmezliği hastası Yaşar Özdemir ile anlaştı. Buna göre 40 bin TL karşılığında bir böbreğini Özdemir'e bağışlayacaktı. Yaşar Özdemir'in kardeşine ait kimlik Umut Çorbacıoğlu adına düzenlendi. Çorbacıoğlu, Yaşar Özdemir'in kardeşi Emre Özdemir ismiyle bıçak altına yatıp, bir böbreğini verdi. Kâğıt üzerinde ise yasal görünen naklin 50 bin TL'yi bulan hastane masraflarını da devlet ödedi. Ameliyat başarılı geçti. Özdemir sağlığına kavuştu. Ancak donör Çorbacıoğlu kalan parasını alamadığını iddia ederek savcılığa şikâyette bulundu. Savcılık dava açarsa 'böbrek iade davası' Türkiye'de bir ilk olarak tarihe geçecek. Çorbacıoğlu'nun yaptığı suç duyurusu ayrıca Türkiye'de yasak olan organ ticaretindeki yeni yöntemleri de gözler önüne serdi. Olay, internet üzerinden bulunan donörler ile gerçekleştirilen nakillerin, kullanılan sahte kimliklerle nasıl yasalara uygun hale getirildiğini gösteriyor. Donör Çorbacoğlu, Yaşar Özdemir'e bir böbreğini bağışlarken Özdemir'in kardeşi Emre Özdemir adına sahte kimlik kullandı. Sahte kimlik hazırlandıktan sonra nakil için gün alındı. İstanbul'da özel bir hastanede nakil işlemi gerçekleştirildi. Ameliyat sonrası Yaşar Özdemir, Umut Çorbacıoğlu'nun sol böbreği ile sağlığına kavuştu. Bir yıl aradan sonra savcılığa giden Çorbacıoğlu, böbrek ücretinin bir kısmını alamadığını öne sürerek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde bugüne kadar anlaştıkları 40 bin TL.'nin 20 bin TL.'sini aldığını, paranın kalanını alamadığını savunan Çorbacıoğlu, Yaşar Özdemir'in kendisini oyaladığını, pişman olduğunu ve mağduriyetine sebep olan Özdemir'den şikâyetçi olduğu söyledi. Çorbacıoğlu, "Ya böbreğimi ya paramı versin," diye de isyan etti.

TIBBEN GERİ DÖNÜŞ İMKÂNSIZ

Savcılık, Çorbacıoğlu'nu Hitit Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk etti. Hastane, Çorbacıoğlu'na "Sol böbrek izlenmedi," raporu verince olayın doğru olduğuna kanaat getirildi. Böbreği alan Yaşar Özdemir, organ nakli işleminin gerçekleştiğini doğruladı. Ancak "Para karşılığı değil, durumuma acıdığı için organını verdi," diyen Özdemir, kardeşinin kimliğinin sahte olarak düzenlenip kullanılmasıyla ilgili sorularımızı ise yanıtsız bıraktı. Donör Fahrettin Umut Çorbacıoğlu ise bir başka suçtan cezaevinde yatıyor. Antalya Medical Park Hastanesi Organ Nakli Merkezi Direktörü Prof. Alper Demirbaş "Tıbbi olarak nakledilen organın, tekrar eski sahibine nakledilmesi söz konusu dahi olamaz. Çünkü nakil gerçekleştirildiğinde organın etrafında yeni reaksiyonlar meydana gelmektedir. Bu nedenle geri sahibine nakledilemez. Mahkeme böyle bir karar veremez. Ama mahkemenin böyle bir karar vermesi söz konusu ise de ben böyle bir ameliyatı gerçekleştirmem"dedi. Universal Çamlıca Alman Hastanesi Organ Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Alp Gürkan da şunları söyledi: "Tıbbi olarak mümkün değil. Zaten kişiden organ kendi rızası olmadan alınamaz. Eğer mahkeme geri nakledilmesi kararı aldı ise, usulsüz bir karar alınmış olur."

HUKUKİ AÇIDAN NAKİL OLMAZ
Avukat Polat Küçük, organ iadesinin söz konusu olamayacağını belirtti. Küçük, "Hukuki açıdan organın vericiye geri nakledilmesi kararı katiyen alınamaz. Hukuken böyle düzenlenen bir madde, kaide yoktur. Ancak verici organını değil de, organa karşılık tazminat davası açabilir. Organ temini hileli olmadan verilmişse burada tazmin olmaz ama farklı bir durum vardır zorla ya da hileyle ya da farklı bir suç ile alınmışsa bu durumda geri istenemez ancak doğan zarar maddi ve/veya manevi tazmini istenebilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Böbreğimi geri ver' davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN