Kadınların temiz su isyanı: Yatağa gelme

Giriş Tarihi: 7.7.2013

Giresun'un Tepeköy'ünde 20 yıllık su sorunu Şalvar Davası filmine benzedi. Kadınlar sorun çözülene kadar eşlerinden ayrı yatacak

Giresun'da bir köyde çeşmelerden akan çamurlu su nedeniyle, yaşadıkları su sorununa dikkat çekmek isteyen kadınlar, eşlerine yatak ambargosu koydu. Yağlıdere ilçesine bağlı 130 haneli Tepeköy, yaklaşık 20 yıldır süren su sorunu bir türlü çözülemedi. Çeşmelerden akan su çamurlu olduğu için köylü hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor. 'İçilemez' raporu verilen su sorununun çözülmesi için çalmadık kapı bırakmayan köylüler, sonunda ilginç bir protestonun altına imza attı. Şalvar Davası filmini anımsatan protestoda köydeki 150 kadın, temiz su gelinceye kadar eşlerine yatak ambargosu koymaya karar verdi. Köyün çeşmesinin önünde protesto gösterisi gerçekleştiren kadınlar, çeşmeden akan çamurlu suyu şişelere doldurarak, "Bunu mu içeceğiz. Bununla mı abdest alacağız? Bununla mı ekmek yapacağız? Bununla mı banyo edeceğiz?" diye slogan attılar.

EŞLERE AMBARGO!

Köy muhtarı Talat Bektaş, kadınların isyanı karşısında konuşmak istemediğini belirtirken Sevgi Bebek, "Su için bizden 6 yıl önce para toplandı. Ama ne onarım yapıldı ne de temiz su verildi. Su olmayınca temiz de kalamıyorsunuz. Kadınlarımızın yüzde 90'ı hasta. Çocuklarımız sürekli enfeksiyon kapıyor. Ne çamaşır ne bulaşık yıkayabiliyoruz. Su ihtiyacımızı ya dereden ya da yağmur sularından karşılıyoruz" dedi. Nurhan Çolak ise "Bu sorun artık çileye dönüştü. Bıktık artık. Sorunumuz çözülünceye kadar eşlerimize yatak ambargosu koyuyoruz" diye konuştu. Ayşe Aydın (43), "Boy abdesti almak için banyo yapmak gerekiyor. Ama o da olmuyor. Mağduriyetimiz yıllardır devam ediyor. Dişlerimizi bile fırçalayamıyoruz" şeklinde konuştu. Köyün erkeklerinden Çetin Bebek (28) ise, "2 aylık evliyim. Banyo yapamıyorum. 20 dakikalık yoldan evime su taşıyorum. Taşıma su ile banyo olur mu? İnsanın içinden hiçbir şey yapası gelmiyor. Yatak ambargosunu destekliyorum" ifadelerini kullandı. Ayşe Demir de, "Karı kocalık kalmadı. Hayat bu mu?" diye konuştu. Ayşe Aydın'da, "Abdest alacak suyu bulamadığımız için eşimle yataklarımızı ayırdık. Bizim sorunumuz çok büyük" derken, Hayrullah Çolak, "Su olmayınca eşim de benden uzak duruyor. Yeter ki sorun çözülsün de eşimden birkaç ay uzak kalayım" diyerek, isyan etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların temiz su isyanı: Yatağa gelme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN