Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Eşimin kalbi elimde"

3 kez kalp krizi geçiren Cabir Demirbaş, yapay kalple hayata yeniden bağlandı. Kocasının kalbini eline alarak atışlarını dinleyen eş "Bu çok farklı bir duygu" dedi

Giriş Tarihi: 8.7.2013
İstanbullu taksici Cabir Demirbaş, 9 yılda 3 kalp krizi geçirdi. Son kriz sonrası kalp yetmezliği sorunu meydana geldi. Demirbaş'a Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Beyazıd başkanlığındaki ekip tarafından yapay kalp takıldı. İstanbul'daki doktorların riskli olduğu için kendisini ameliyat etmediği Demirbaş, "Yapay kalbe kısa sürede alıştım. Eskiden ayakta bile duramıyordum. Yapay kalbin takılmasının ardından yürümeye başladım. 3-4 ay sonra da normal hayatıma döndüm. İstanbul trafiğinde komando gibi oldum" diye konuştu.

140 GRAM AĞIRLIĞINDA

Prof. Dr. Ömer Beyazıd, 140 gram ağırlığındaki yapay kalbin normal kalbin yaptığı görevi yaptığını söyledi. Kendisinin 2 yılda 57 hastaya yapay kalp cihazı taktığını da belirten Prof. Dr. Beyazıd, "Ülkemizde kalp yetmezliği en önemli ölüm sebeplerinden birisi. Son dönem kalp yetmezliği aşamasına gelen hastaların yarısı yeterli organ bağışı olmaması nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye'de son dönem kalp yetmezliği aşamasında bulunan 5 bin hasta var. Bunların 350'si acil organ bekleme listesinde" dedi.

DAKİKADA 7 LİTRE KAN POMPALI YOR
Prof. Dr. Beyazıd, "Bu cihazlar 1 dakikada 7 litre kan pompalayabiliyor. Yapay kalp cihazı sadece 1.5 kiloluk bel çantası ve pilleriyle hastaya konforlu bir şekilde yaşama şansı sunuyor. Cihazın takıldığı hastaların yüzde 90'ından fazlası hayatta kalıyor ve normal yaşantılarını sürdürüyor" diye konuştu. Beyazıd, hastalara takılan yapay kalbin yaklaşık 200 bin lirayı bulduğunu ve bunun devlet tarafından ödendiğini de açıkladı. Yapay kalp üzerine çalışmaların devam ettiğini anlatan Beyazıd, yakın bir gelecekte kalp nakline bile gerek kalmayacağını söyledi. Bilim adamlarının vücuda yerleştirilen kalp üzerinde çalıştıklarını bildiren Beyazıd, "Bu kalp vücut içerisinde olacak ve deri üzerinden şarj edilebilecek. Bunun hasta açısından birçok avantajı olacak" dedi. Hülya Demirbaş ise eşi Cabir Demirbaş'ın kalbini eline alarak atışlarını dinledi. "Eşimin kalbi elimde" diyen Demirbaş, "Çok değişik bir duygu. Bu kalp sayesinde eşim hayata tutundu. Yaşaması imkânsız demişlerdi ancak o bütün işlerini rahatlıkla görebiliyor" dedi. İstanbul'da taksicilik yapan Cabir Demirbaş'a yapay kalbi takan Prof. Dr. Ömer Beyazıd ise, "İstanbul'un trafiği normal kalple çekilmez" diyerek espri yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Eşimin kalbi elimde"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN