Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüşvet alan ve veren için 7 yıl 6 ay hapis

Köstebek Operasyonu kapsamında suç çeteleriyle işbirliği yapan polis memuru U.Ü.'ye rüşvet almaktan, çete liderine ise rüşvet vermekten 7'şer yıl 6'şar ay hapis verildi

Giriş Tarihi: 8.7.2013
İzmir'de bir döneme damgasını vuran suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen 'Anafor' operasyonunda başta örgüt lideri Ahmet Tekin Baykal olmak üzere 176 kişi gözaltına alınmıştı. 11 ilde düzenlenen operasyonda Baykal'ın yanı sıra emekli albay, emekli askeri savcı, bir avukat ve emekli polis müdürü de yakalanmıştı. İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, 130 olay geçen yıl karara bağlanmıştı. Suç örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanan Baykal, bu suçtan 3 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezasına, ayrıca örgüt adına gerçekleştirilen eylemler, Çeşme Plajı ihalesi, Adnan Menderes Havalimanı yemek ihalesi, Kuşadası'nda bar olayı, kumar oynatmak, tehdit, hürriyeti tahdit, gayrimenkule el koyma, yağma gibi suçlardan ise 67 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Davada aralarında Sami Hoştan'ın da bulunduğu diğer sanıklara ise 10 yıl ile 50 yıl arasında değişen cezalar verilmişti. Anafor operasyonunda sanıkların yargılanması devam ederken, aynı dönemde 'Köstebek Operasyonu' yapıldı.

İKİ YAPILANMA İÇ İÇE
Anaforla iç içe olduğu ve içinde polislerin de olduğu Köstebek Operasyonu'nda polislerin kumar oynatan, uyuşturucu satan çeteye baskınları haber verdiği belirlenmiş, Baykal'ın ortağı Mehmet Aytaç Kocatoros ile birlikte 6'sı polis memuru 15 kişi gözaltına alınmıştı. Sanıkların Karşıyaka İşadamları Derneği'ni kumarhane merkezi gibi kullanıldığı da ortaya çıkmıştı. İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sona eren duruşma sonunda mahkeme heyeti, Kocatoros'a rüşvet vermek suçundan 7 yıl 6 ay, kumar oynatmak için yer temin etmek ve nitelikli yağma suçlarından ise 10 yıl hapis cezasına çaptırdı. Kocatoros'un oğlu A.M.K. ve F.B., de aynı suçlamalardan 17 yıl 6 ay ceza aldı. Sanıklardan polis U.Ü. de rüşvet almak suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 7 polis memuru ise görevi kötüye kullanmaktan 1 yıl 8 hapis cezasına çarptırıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüşvet alan ve veren için 7 yıl 6 ay hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN