Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anneden böbrek kardeşten karaciğer

Giriş Tarihi: 9.7.2013 14:03 Güncelleme Tarihi: 9.7.2013 14:03

Antalya'da 22 yaşındaki genç, 11 saatlik ameliyatla aynı anda annesinden böbrek kardeşinden de karaciğer nakli yapılarak hayat buldu.

Konya'nın Meram ilçesinde yaşayan Lale-Celal Ot çiftinin dördüncü çocukları 22 yaşındaki Murat Ot, karın ağrısıyla gittiği hastanede böbreklerinde taş biriktiği tespit edildi. Taş birikmesi nedeniyle 3 defa ameliyat edilen Ot'a 2,5 yıl önce gittiği hastanede taş birikmesine bağlı böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 2,5 yıl süreyle diyalize giren Ot'un çektiği acılara dayanamayan annesi Lale Ot, böbreğini vermek için gönüllü oldu.Nakil için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi gelen Ot'un böbreğinde sürekli taş birikmesinden şüphelenen doktorlar, nakilden önce gen testleri yapmaya karar verdi. Testlerde Murat Ot'un karaciğerindeki AGT enziminin eskikliği nedeniyle oksalozis (böbrek ve böbrek dışı dokularında yaygın olarak kalsiyum oksalat kristallerinin birikmesi) hastalığına yakalandığı belirlendi.

Doktorlar, nakil yapılacak böbrekte taş birikmesi riskine karşın aynı anda karaciğer ve böbrek nakli yapılmasına karar verdi. Anne Lale Ot böbrek nakli için hazırlanırken, diğer oğlu Sıraç Ot (20) da karaciğerini vermek için gönüllü oldu.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ'NDE İLK DEFA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yapılan hazırlıkların ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan yönetiminde 11 saat süren ameliyatla Ot'a önce annesinin sol böbreği, ardından da kardeşi Sıraç Ot'un karaciğerinin yüzde 60'ı nakledildi.

Aynı anda gerçekleştirilen ameliyatların ardından genç sağlığına kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren Dinçkan, bu tür bir ameliyatı daha önce kadavradan yaptıklarını ancak hastanelerinde ilk defa "canlıdan kombine nakil" adını verdikleri bu türde bir nakil gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ameliyatın ardından anne ve iki oğlunun da sağlık durumunun iyi olduğunu anlatan Dinçkan, birkaç gün içinde aile üyelerini taburcu edeceklerini kaydetti.

GALATASARAYLI KARDEŞTEN FENERLİ AĞABEYE KARACİĞER

Naklin ardından hastane odasında Fenerbahçe formasıyla gazetecilerle görüşen Murat Ot, Galatasaray forması giyen kardeşi Sıraç Ot'un "Keşke nakilden önce 'Galatasaraylı olursan karaciğerimi verebilirim' teklifinde bulunsaydım" şeklindeki esprisine, "Bu teklifi kesinlikle redederdim. Fenerbahçe'den canım pahasına vazgeçmem" yanıtını verdi.

Sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu kaydeden Ot, organ nakline herkesin gereken önemi vermesi gerektiğini vurguladı.

Ağabeyine karaciğerini veren teknisyen Sıraç Ot ise (Fenerbahçeli olması kararımı değiştirmedi) şeklinde espri yaptı. Ot, "Ağabeyim çok acılar çekiyordu. Onun gözümüzün önünde eriyip gitmesine izin veremezdik. Hiç tereddüt etmeden gönüllü oldum. Herkes 'onu neden Galatasaraylı yapmadın' diyor. Biz kardeşiz. Birbirimizden vazgeçemeyiz. Galatasaray ve Fenerbahçe de ezeli rakip ama birbirlerinden vazgeçemez. Umarım bundan sonra birlikte maç izleyeceğimiz sağlıklı bir hayat sürdürürüz" dedi.

Oğluna böbreğini veren Lale Ot ise çektiği acılara dayanamadığı için böbreğini bağışlamaya karar verdiğini dile getirdi. Oğluyla yıllardır aynı acıları yaşadığını ifade eden Ot, oğluna aynı anda böbrek ve karaciğer nakli yapan doktorlara teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anneden böbrek kardeşten karaciğer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN