’de musluktan kaynak suyu akacak

Giriş Tarihi: 10.7.2013

Akçakoca’nın içme suyu ihtiyacını karşılayacak Sarma Deresi’nin suyu şifalı çıktı. Dereden akan suyun yüksek tansiyon ve kalp hastalarına şifa olan mineralli su olduğu tespit edildi.

Yıllardır özellikle yaz aylarında içme suyu sıkıntısı yaşayan Akçakoca ilçesinin musluklarından artık mineralli su akacak.İlçeye su sağlayacak olan Sarma Deresi'nde İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan analizlerde, dereden akan suyun yüksek tansiyon ve kalp hastalarına şifa olan mineralli su olduğu tespit edildi.

SONA GELİNDİ
Akçakoca'nın su sorununu çözmek amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürlüğü tarafından 2009'da ilçenin yaklaşık 15 km güneyinde bulunan Sarma Deresi üzerinde bir içme suyu barajının yapılması için proje çalışması başlatıldı.Proje kapsamında bölgeye kurulması planlanan Sarıyayla Barajı'nın ihalesi geçtiğimiz şubat ayında onaylanırken, ilçeye içme suyu sağlayacak olan Sarma Deresi'nde de analiz yapıldı.

HASTALARA ŞİFA

İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü'nün desteği ile Yrd. Doç. Dr. Rüstem Pehlivan tarafından yapılan 'Sarma Deresi Ham Suyunun Hidrojeokimyasal Özelliklerinin Belirlenmesi' adlı araştırma projesinden ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Proje kapsamında yaptığı analizlerde Sarma Deresi suyunun, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği, Türk Standartları ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik limit değerlerine uygun olduğu belirlendi.
Projeyi yürüten Yrd. Doç. Dr. Pehlivan, suyun içerdiği sodyum miktarıyla kalp hastaları ve yüksek tansiyon şikayeti olanların sodyum diyetine uygun bu mineralli suyu rahatlıkla tüketebileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzce’de musluktan kaynak suyu akacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN