Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güney Kore'ye niyet, İstanbul'a kısmet

Varşova - Dubai seferini yapan uçakta sancısı tutan ve acil inilen İstanbul'da doğum yapan Güney Koreli anne ikinci kez annelik sevinci yaşadı.

Giriş Tarihi: 10.7.2013 15:57
Türkiye'ye ilk kez mecburen geldiklerini belirten aile, doğumu Güney Kore'de gerçekleştirmek için yola çıktıklarını ancak İstanbul'a kısmet olduğunu söyledi. Doğumun 3-4 hafta önce gerçekleştiğini söyleyen doktorlar ise, "Yeni doğan bebek 7 gün uçamayacak, bu sürede bizim misafirimiz." dedi.Güney Kore vatandaşı Kim Jung Hwa adlı hamile yolcu, Emirates Havayolları'nın Varşova-Dubai seferini yapan uçağında Ukraynalı eşi Marko Komonko ve bir çocuğu ile seyahat ederken doğum sancısı tuttu. Dubai aktarmalı Seul'e gidecek olan annenin Türkiye hava sahasında doğum sancısı tutunca ilk müdahaleyi kabin görevlileri yaptı. Sancıları geçmeyince uçak İstanbul'a acil iniş yaptı. Hamile yolcu hemen hastaneye kaldırıldı.

Özel bir hastanede normal doğum yapan anne Kim Jung Hwa ikinci, kez annelik sevinci yaşadı. Doğumu yaptıran Op. Dr. Filip Taşhan, ailenin 10 yıl Güney Kore'de 1 yıldır da Ukrayna'da yaşadığını söyledi. Taşhan, "Doğumunu Güney Kore'de yapmak için yola çıkmışlar. Ama kısmet bizim buraya oluyor. Erken doğum oldu. Beklenenden 3-4 hafta önce 35 haftalık iken doğum gerçekleşti. Yasal prosedürler var. 7 gün bebek uçamıyor, bizim misafirimiz olacak." dedi.

Çok mutlu olduğunu ve herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığını belirten anne Hwa, "Bu kadar erken geleceğini beklemediğimiz için korktuk. Hastanede sağlıklı bir şekilde doğum oldu. Ama hastaneye gelene kadar endişeliydik." diye konuştu. Memleketi Güney Kore'de doğum yapmak isterken İstanbul'da yaptığı için üzgün olup olmadığı sorulan Hwa, "Buraya indiğimizde üzgün ve endişeliydik. Burada doğum yaptığımız için artık üzgün değilim. Yaşanan problem havayoluyla ilgili. İşlemler nedeniyle Pazar günü uçmamız gerekirken 3-4 gün geç uçtuk. O nedenle stresten sancılarım başladı. İstanbul'da doğum yaptığıma çok da üzülmedim." cevabını verdi.

İlk kez Türkiye'ye gelmiş olduğunu kaydeden anne, bundan sonra sürekli geleceğini ifade etti. "Türkçe isim koymak ister misiniz? Türkiye'de bir gelenek var, bazen doğumu yaptıran doktorun ismi konur. Siz de doktorun ismini koymak ister misiniz?" sorusuna Güney Koreli anne, erken doğum olduğu için bebeğin adını henüz belirlemediklerini söyledi. Hwa, gülerek, Türkçe isim veya doktorun adının da olabileceğini kaydetti.

Müzisyen olan Ukraynalı baba Marko Komonko da anlatamayacak kadar mutlu olduğunu söyledi. Bebeğin çok sevimli olduğunu ve onunla birlikte ağladığını ifade eden Komonko, "İlk geldiğimiz de endişeliydim. Sorunsuz bir doğum olunca rahatladım." dedi. Müzisyen olarak birçok ülkeye gittiğini ama Türkiye'ye gelmediğini anlatan Komonko, gülerek "Bu ilk gelişim oldu." şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kore'ye niyet, İstanbul'a kısmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN