Türkiye'nin en iyi haber sitesi

75 tonluk gemi karadan yürütüldü

Giriş Tarihi: 11.7.2013 21:43

Silivri Best Deniz Araçları'nın imal ettiği 75 tonluk dev gemi, 2 kilometrelik mesafeyi 16 saatte tamamlayarak Silivri'de denizle buluştu. Dev gemi, ilçe sakinleri tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Dev gemiyi, TIR üstünde Silivri Limanı'na getirmek hiç de kolay olmadı. 12 metre yükseklik fazla gelince, yetkililer güzergah üzerinde yer alan elektrik kabloları ve bazı ağaç dallarını kesmek zorunda kaldı. 2 kilometrelik mesafe 16 saatlik sürenin ardından tamamlanarak gemi limana getirilirken, bu sırada mahalle aralarından ve caddelerden geçirilen dev gemi, vatandaşlar tarafından da şaşkınlıkla karşılandı.

ÇAMAŞIRHANESİ BİLE VAR


Geminin teknik özelliklerine gelince; 23 metre uzunluğunda 6 metre genişliğinde, 8 metre yüksekliğinde ve 75 ton ağırlığında. 1 metre 80 santim su çekimi var. 4 kamarası bulunuyor. Kurutucu ve çamaşırhanesi bünyesinde yer alıyor. Yapımı sırasında ileri teknoloji kullanıldı. 15 tonluk yakıtla 4 bin 500 deniz milini geçebilecek bir tekne. Amerikalı tasarımcısı ise Jon Overing. Ünlü bir tekne tasarımcısı. Amerika'ya ihraç edilmek üzere denize indirildi.

Fiyatı ise 3 milyon dolar.

2 HAFTA LİMANDA KALACAK


Undaunted (Korkusuz) adlı gemi, 700 tonluk bir vinçle Silivri Limanı'ndan denize indirildi. 2 hafta daha limanda, deniz içerisinde çalışmalar sürdürülecek ve ardından Amerika'ya ihraç için yola çıkacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
75 tonluk gemi karadan yürütüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN