Boyundan büyük kalbi olmazsa yaşayamaz

Giriş Tarihi: 11.7.2013

11 yaşındaki Berkant şimdilik hayata dev gibi kalp cihazıyla tutundu. Bu yüzden acilen kalp nakli olması gerekiyor

Ordu'da yaşayan ve 2 yıldır kalp yetmezliği ile mücadele eden 11 yaşındaki Berkant Demireyen, kalp nakli bekliyor. Boyundan büyük yapay kalbi ile hastane bahçesinde dolaşan Berkant, "İnşaallah ben de cihazsız koşup, oynayacağım. O günü bekliyorum"dedi. Berkant'ın annesi Necla Demireyen, "Gözümün önünde eriyip, gidiyor. Onu kaybetmek istemiyorum. İnsanlar organ bağışlasın" dedi. Ordu'da yaşayan Nejla ile Celal Demireyen çiftinin ikinci çocukları olan 6. sınıf öğrencisi Berkant'a 2 yıl önce kaldırıldığı Ordu Devlet Hastanesi'nde kalp yetmezliği teşhisi konuldu.

ANNESİ YARDIM İSTEDİ

Ordu'da yapılan müdahalelerin ardından durumu kötüye giden 11 yaşındaki Berkant, önce Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada bir süre tedavi gören Berkant 2 ay önce İstanbul Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi'ne gönderildi. Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren Berkant acil kalp nakli bekliyor. Boyundan büyük yapay kalbi ile doktor kontrolünde aylar sonra hastane bahçesine çıkan Berkant'ı görenler büyük şaşkınlık yaşıyor. Evini, arkadaşlarını ve oyun oynamayı çok özlediğini söyleyen Berkant, "İnşallah ben de cihazsız olarak koşup, oynayacağım. O günü bekliyorum. Birlikte koşup, oynadığım arkadaşlarımı çok özledim. Bana uygun bir kalp bulunursa yeniden hayata döneceğim" dedi. Anne Necla Demireyen ise, "Çocuğum gözümün önünde eriyip gidiyor. Oğlumu kaybetmek istemiyorum. Bu cihaza bağlı olarak yaşamını sürdürüyor. Organ nakli gerekiyor. Ne olur organ bağışı yapılsın. Bir bağış, oğlumun hayatını kurtaracak."diye konuştu. Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzm. Dr. Mehmet Balkanay, "Berkant'ın acil olarak kalp nakli olması gerekiyor. Bu hastalar uygun nakil bulunduğu takdirde yaşam şansına tekrar kavuşuyor. Elbette bütün bunlar bizim bağışladığımız organlar ile mümkün oluyor. Her bir donör bizleri ve ekibimizi umutlandırıyor. Gece yarısı kalp bildirimi yapıldığında ekibimiz de en az nakil bekleyen hasta kadar mutlu oluyor. ABD'de ne tür olanaklar varsa hastanemizde de o olanaklar mevcut. Şimdi sadece beklediğimiz kalp. İnsanlar organ bağışı konusunda daha duyarlı olsunlar"dedi. Balkanay, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1989 yılında ilk uzun ömürlü kalp naklinin gerçekleştiğini, o günden bugüne ise 116 kalp nakli operasyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

BEŞİKTAŞLI DESTEĞİ

Beşiktaşlı oyuncu Necip Uysal, Beşiktaş fanatiği Berkant'ı ziyaret ederek 'Berkanta sevgilerimle' yazılı, imzalı formasını hediye etti ve geçmiş olsun dileğinde bulundu. Necip, "Ziyaret ederek ona moral vermek istedim"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boyundan büyük kalbi olmazsa yaşayamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN