Kaptansız guletle insan simsarlığı

Giriş Tarihi: 11.7.2013

Girit'te batmak üzere olan kaçak göçmen dolusu gulet, Türk firmasına ait bir tanker tarafından kurtarıldı. Türkiye'den yola çıktığı tahmin edilen guletin kaptanı bulunamadı

Yunanistan'a yasa dışı yollardan girmek için Girit adasına çıkmak üzere Türk sahillerinden denize açıldığı tahmin edilen ve genellikle mavi yolculuklarda kullanılan bir gulet, meçhul nedenlerle batmak üzere iken bir Türk denizcilik firmasına ait gaz tankeri tarafından kurtarıldı. "Sea Angel" adlı gulet, içinde kadın, erkek ve çocuktan oluşan toplam 137 göçmeni taşırken, Girit açıklarında arızalanarak batmaya başladı. SOS veren gulete ilk koşan Türk denizcilik firması Zihni Grup'a bağlı gaz tankeri RHOURD ENOU oldu. Zihni Grup İstanbul merkezinin verdiği "İlk önce guletteki insanları kurtarın" talimatına uygun olarak, batmaya yüz tutan guletteki göçmenler teker teker gaz gemisine bindirildi ve yiyecek içecek, sağlık gibi ilk yardımlar verildi. Daha sonra su alan arızalı guleti kalın halatlarla çeken gemi, Girit'teki sahil koruma botlarının refakatinde Girit adasının güneyindeki İerapetra limanına demirledi.

137 GÖÇMEN ÇIKTI

Kaçak göçmenlerin Girit açıklarına gelmesiyle ilgili soruşturma başlatılırken, guletin kaptanı bulunamadı. 137 göçmen Türk sahillerinden, insan simsarları tarafından zaten arızalı olan gulete bindirilerek Girit adasına yönlendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaptansız guletle insan simsarlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN