Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşlara kaza anı yaşatıldı

Samsun'da kurulan simülasyon aracıyla kaza anı yaşatıldı, emniyet kemerinin önemi uygulamalı anlatıldı

Giriş Tarihi: 11.7.2013 17:33
Samsun'da trafik kazalarında emniyet kemerinin önemi, simülasyon aracı ile vatandaşlara uygulamalı olarak anlatıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü, "Güvenli Bir Yolculuk İçin Emniyet Kemeri' kampanyası kapsamında, Cumhuriyet Meydanı'na simülasyon aracı kurdu. Araçta vatandaşlara, kaza anında neler yaşanabileceği uygulamalı olarak gösterildi. Simülasyon aracına binen vatandaşlara, 5 kilometre hızla giden bir otomobilin devrilmesi durumunda yaşanabilecekler anlatıldı. Aracın hizmete sunumu dolayısıyla düzenlenen törene katılan Vali Hüseyin Aksoy, yaptığı konuşmada, emniyet kemerinin önemini anlatmak için toplandıklarını belirtti.Simülasyon aracının, emniyet kemeri takıldığında ne tür faydalar sağladığını insanlara yaşayarak göstereceğini vurgulayan Aksoy, "Temennimiz kazaların olmaması ama olduğu takdirde de bunun en az can kaybıyla, yaralanmalarla sonuçlanmasıdır" dedi. Bazı vatandaşlarla araca binerek kaza anını yaşayan İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli ise amaçlarının trafikte güvenli bir şekilde seyahat edilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Emniyet kemeri takılmasına yönelik yaptıkları denetimlerin bazı insanlar tarafından yanlış algılandığını dile getiren Türkmenli, şunları kaydetti:

"Bizim ceza kesmek, vatandaşları mağdur etmek gibi bir niyetimiz yok. Bir farkındalık meydana getirmek istiyoruz, bununla ilgili çeşitli eğitim çalışmalarımız var. En son olarak da emniyet kemeri takmanın önemini gösteren simülasyon aracımız var. Bugün bunu tanıtacağız vatandaşlarımıza. Biliyoruz ki yüzde 45 ile yüzde 50 arasında sürücülerde emniyet kemeri taktığımızda yaralanmada ve ölümlerde azalma oluyor."

Törenin ardından trafik ekipleri, durdurdukları araçlarda sürücülere emniyet kemerinin önemini anlatan broşür ve tişört verdi. Emniyet kemeri takmayan sürücüleri uyaran polisler, kemer takan sürücülere ise teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşlara kaza anı yaşatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN