Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce çöpe sonra cebe

Fatura paralarını kasaya koyar gibi yapıp çöp kovasına bıraktığı belirlenen banka personeli hakkında 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Bir banka, zimmete teşebbüsle suçladığı personeliyle ilgili "kemer sıkma" önerilerinin yer aldığı IMF reçetelerini andıran bir rapor hazırladı. Raporda zimmetle suçlanan çalışan Volkan K.'nin "elzem olmayan harcamalar yaptığı için" bu suça bulaştığı ve müşterilerden aldığı fatura paralarını kasaya koyar gibi yapıp, masasının altında bulunan çöp kovasına bıraktığı belirtildi. Bankanın, İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi Şubesi'nde akşam kasa teslimi sırasında sık sık 50 lira, 70 lira gibi küçük küçük açıklar olmaya başlayınca, personelle ilgili şüpheler arttı. Volkan K.'nin çalıştığı 5 No'lu gişe hesaplarında 10 Aralık 2012'de gün sonu noksan çıkması üzerine yapılan araştırmada, çöp kutusunda banknot bulundu.

YÜKSEK HARCAMALAR...

Bunun üzerine kamera kayıtları incelendi. Volkan K.'nin çalışma arkadaşlarının, durumdan şüphelenip olayı yönetime bildirmeleri üzerine bankanın teftiş kurulu detaylı bir rapor hazırladı. Kasadan, çöpe gizleyerek para kaçırdığı ileri sürülen banka çalışanı ile ilgili hazırlanan Teftiş Kurulu Başkanlığı raporunda, personelin "harcamalarının gelirine kıyasla yüksek olduğu", hatta "zaruri olmadığı düşünülen harcamalarını kısıtlamadığı" yönünde tespitlere yer verildi. Raporun sonuç bölümünde, personelin kredi kartı harcama kalemleri arasında uçak bileti ve teknoloji marketlerinden yapılan alışverişlerinin ilk sırada yer aldığı belirtildi ve zimmet suçunun, nakit sıkıntısı yüzünden borç baskısı ile işlendiği görüşüne yer verildi. Banka çalışanı Volkan K. hakkında, 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

KANAAT OLUŞTU

Volkan K. soruşturma sırasında zimmet suçunu reddetti ancak kamera kayıtları ve tanık M.K.'nin açıklamaları şüphelinin zimmet suçunu işlediği yönünde bir kanaat oluşmasına neden oldu. Tanık M.K., savcılığa verdiği ifadede şunları söyledi: "Bazen para sayma makinesinde para sıkışabiliyor veya kasada evraklara karışabiliyor. Bazen de dalgınlıkla çöpe atılmış olabiliyor. Araştırdığımda banknotun çöp kutusunun içerisinde yanında başka bir buruşturulmuş zarf ile birlikte buldum. Şüpheli, 'Nasıl buldunuz?' şeklinde tepki gösterdi. Hareketlerinden şüphelendim. Kamera kayıtlarını istedim. Şüphelinin gelen bir müşteriye para bozduğu, parayı müşteriye verip, aldığı parayı kasaya koyuyormuş gibi yapıp çöpe attığını fark ettim. Parayı kasıtlı olarak daha sonra sahiplenmek amacıyla çöpe attığına kanaat getirdik."

Müşteriden alınan para çekmeceye koyuluyor gibi hemen altındaki çöp tenekesine bırakılıyor.
Çöp kutusundan alınan para cebe indiriliyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce çöpe sonra cebe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN