Bir batında 14 yaramaz

Giriş Tarihi: 14.7.2013

Ortalama 8-12 kez yavrulayabilen Cane Corso cinsi köpek, 14 yavru dünyaya getirdi. Köpeğin sahibi, "4-5 yavru bekliyorduk. Şaşkınız" dedi

Bursa'da, sahibinin "Pompi" adını verdiği İtalyan ırkı Cane Corso cinsi köpek, bir batında ortalama 8-12 kez yavrulayabilen hemcinslerinin aksine 14 yavru doğurdu. Pompi'nin sahibi Başaran, yaptığı açıklamada, doğumundan kısa bir süre sonra aldığı iki yaşındaki köpeğine, Nilüfer Ticaret Merkezi'ndeki dükkanının ikinci katında baktığını söyledi. Köpeğinin gayet uysal olduğunu ifade eden Başaran, şöyle konuştu: "İlk doğumunda 14 tane yavruladı. Yavrularının hepsi sağlıklı. Doğum yaptığında 4-5 yavru bekliyorduk ancak bu kadar olması bizi şaşırttı. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye'de 14 tane yavrulayan Cane Corso cinsi yok. Yavruların hepsine Armutköy'deki çiftliğimizde bakacağız, hiçbirini satmayacağım. Daha önce de köpek beslemiştim. Bu 4'üncüsü ve en uysalı. Dükkanda baktığımız için havlamıyor, kimseye zarar vermiyor."

'SAHİ BİNİN BAŞARISI '
Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam ise Cane Corso cinsinin bir batında ortalama 8-12 yavru dünyaya getirebildiğini belirtti. Türkiye'de bu cinste 14 yavru doğuran köpek bulunmadığını bildiğini anlatan Sağlam, şunları kaydetti: "Sahibinin 14 sağlıklı yavru alması gerçekten istisna, onun için de güzel bir sonuç. Demek ki o hayvanın bakımı, kondisyonu, her şeyi güzel yapılmış. Bu durum, hayvan sahinin başarısıdır. Burada önemli olan yavruların yaşamasıdır. Çok yavru güzel görünse de anneyi enerji ağırlıklı olarak beslemek gerekir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir batında 14 yaramaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN