Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'de

'da binlerce çiftçi, kuraklık nedeniyle fındık başta olmak üzere bir çok ürününün zar görmesi üzerine yaptı.

Giriş Tarihi: 14.7.2013 17:38
'da binlerce çiftçi, kuraklık nedeniyle fındık başta olmak üzere bir çok ürününün zar görmesi üzerine yaptı.

Perşembe İlçesi'ne bağlı Yeniöz Köyü'ndeki gerçekleşen yağmur duası, ilçe müftüsü Cemal Uzun'un kuran-ı kerim okuması başladı.

Yağmurlar Cami avlusunda gerçekleşen programda daha sonra vatandaşlar tarafından iki rekat namaz kılındı.

Perşembe Belediye Başkanı Selami Çarkçı gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 aydır yağmur yağmaması nedeniyle binlerce üreticinin başta fındık olmak üzere bir çok ürününün zarar gördüğünü belirtti.

Kısa aralıklarla yağan yağmurların ise ürünlerine pek fayda sağlamadığını anlatan Çarkçı, şunları söyledi:

"Biz de bu nedenlerden dolayı yağmur duasına ihtiyaç olduğunu düşünerek yağmur duası etmeye karar verdik. Bugün burada yaklaşık 30 köyden katılan vatandaşlarımızla birlikte yağmur duası yapık. İlçe müftülüğümüzün de katkılarıyla yaklaşık 3 bin kişi ile dualar ettik. Bir haftan bu yana ilçe ve köylerimizde anonslar yaparak vatandaşlarımızı bir araya getirdik. Ücretsiz olarak köylülerimizi dua yapacağımız alanlara taşıdık. Yağmur duasına hem bayanlar hem de erkekler katılarak ilgi gösterdi. Temennimiz bir an önce yağmurun yağması. İnşallah dualarımız kabul olur."

Perşembe İlçe Müftüsü Cemal Uzun da binlerce üreticiyle birlikte yağmur duasına çıktıklarını belirterek, "Arzumuz bir an önce yağmurun yağarak ürünlerimizin bereketlenmesi" dedi.

Öte yandan yağmur duasına katılan köylüler de en çok fındıklarının kurak havadan etkilendiğini söylediler.

Yağmur duası için gelen üreticilerden Mustafa Yıldız, ilk defa bu kadar sıcak havanın yaşandığını belirterek, bir an önce yağmur yağması için dua ettiklerini belirtti.

Fındıklarının ciddi anlamda zarar gördüğünü anlatan Yıldız, "İnşallah dualarımız kabul olur. Eğer hava sıcaklıkları böyle giderse daha çok mağdur olacağız" diye konuştu.

Yağmur duasına katılan bazı vatandaşların göz yaşı döktükleri görüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'de yağmur duası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN