Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazanda kar satışı

Muş'ta iki vatandaş Kurtik Dağı'ndan getirdiği kar kalıplarını merkeze getirerek satıyor. Vatandaş kar kalıpları sayesinde serinliyor.

Giriş Tarihi: 14.7.2013 10:06
Ejder Çelik ve Saim Erim isimli iki vatandaş Muş merkeze 18 kilometre uzaklıktaki 2 bin 500 rakımlı Kurtik Dağı'nda kayalıkların arasından çıkarılan kar kalıplarını merkeze getirip satıyor.Getirdiği karla bu yıl Yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında oruçlu olan ve sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemesine yardımcı olduğunu da vurgulayan Saim Erim, 'Kurtik Dağı'ndan çıkardığım kar kütlelerini kamyonetle il merkezine getirip satıyorum. Satışlar çok iyi, ama 10 kilosunu 1 liradan sattığım için çok az para kazanıyorum. Elde ettiğim kazançla da ramazan ayındaki masrafımı karşılıyorum. Havanın sıcak olması ve ramazan ayında olmamız dolayısıyla bazı vatandaşlar satın aldıkları karın suyu ile oruçlarını açıyor, bazıları da kar kalıbını, üzerine yoğurt ve pekmez dökerek yiyor.' diye konuştu.

Dağın güneş görmeyen kuzey yamaçlarındaki kayalıkların arasından çıkardığı karın uzun süre erimediğini anlatan Erim, özellikle iftar saatine kısa süre kala vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini ifade etti.

Orucun kar suyuyla açtığını belirten Ahmet Aykut, 'Dağlardan kamyonlarla getirilen kar kalıplarını satın alıyoruz. İftarda da orucumuzu erittiğimiz kar ile açıyoruz. Karı pekmeze katarak da tüketiyoruz.' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazanda kar satışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN