Türkiye'nin ilk kadın emniyet amirine veda

Giriş Tarihi: 14.7.2013

Adnan Menderes ve İsmet İnönü'nün koruma polisliğini yapan ve 300 erkek arasında Polis Enstitüsü birincisi olan Huriser Eliuz, kaldığı bakımevinin balkonundan düşerek yaşama veda etti

Türkiye'nin ilk kadın emniyet amiri Huriser Eliuz (87), kaldığı bakımevinin balkonundan düşerek öldü. Türkiye'nin 7 bin 48'inci polisi olan Eliuz, 300 erkek öğrenci arasında Polis Enstitüsü'nü birincilikle bitirmiş, Adnan Menderes ve İsmet İnönü'nün koruma polisliğini yapmıştı. Bulgaristan'da doğup küçük yaşlarda Türkiye'ye gelen Eliuz, liseyi bitirdikten sonra bir okulda vekil öğretmen olarak çalışmaya başladı. Bir öğrenci velisi aracılığıyla polis oldu. İstanbul Üniversitesi Coğrafya Fakültesi'ne kaydını yaptıran Eliuz, üç yıl pasaport dairesinde görev yaptıktan sonra 1. Şube'de işe başladı. Çalışma arkadaşlarının hepsi erkek olan Eliuz, İngilizcesi çok iyi olduğu için devlet adamlarının korumalığına atandı. Bu dönemde Adnan Menderes, Celal Bayar ve İsmet İnönü'yü korudu. Üniversiteyi bitirdikten sonra komiser muavini olan Eliuz, Ankara Polis Enstitüsü'ne girdi. Eliuz, 300 erkek meslektaşını geride bırakarak enstitüyü birinci bitirdi. Celal Bayar, bu başarılı kız öğrenciyi merak edip tanışmak istedi ve Eliuz'u yanına çağırttı.

SCOTLAND YARD'DA ÇALIŞTI

Daha sonra Emniyet Müdürlüğü kursuna giden Eliuz, İngiltere'deki polis kursuna girdi ve 5 ay Scotland Yard'da çalıştı. 1970 yılında emekli oldu. Eliuz, Büyükada'daki evini Darüşşafaka'da eğitim gören çocuklar için bağışlayıp, kurumun Yakacık'taki bakımevinde yaşamaya başladı. Yaklaşık 16 yıldır bakımevinde yaşayan Eliuz, 3 gün önce bakımevinin balkonundan düştü ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Eliuz için önceki gün Yakacık Ulu Camisi'nde cuma namazının ardından cenaze namazı kılındı. Eliuz'un Türk bayrağına sarılı naaşını polis taşırken, polis bandosu da cenaze marşını çaldı. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, cenazeye çelenk gönderdi. Eliuz, Topkapı Dedeler Mezarlığı'na defnedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk kadın emniyet amirine veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN