Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğazıma sivrisinek kaçtı orucum bozuldu mu?

Giriş Tarihi: 15.7.2013 13:49
Eskişehir'de, Ramazan ayı nedeniyle günde yaklaşık 50 çağrı alan İl Müftülüğü Alo Fetva hattına vatandaşlar tarafından ilginç sorular geliyor.

En çok oruç, namaz ve zekat hakkında soruyla karşılaştıklarını ifade eden Eskişehir İl Müftülüğü yetkilileri, kalp hastalıkları, şeker hastalıkları ya da psikolojik sorunları olan kişilerin arayarak oruç tutup tutmamaları konusunda bilgi aldıklarını belirtti. Yetkililer, bu vatandaşların hastalıklarının geçici ya da kılıcı olması durumuna göre fidye vermelerini ya da kaza orucu tutmaları gerektiği konusunda bilgilendirdiklerini söylediler.
Bir vatandaşın 'Boğazıma sivrisinek kaçtı orucum bozuldu mu?' sorusu zerine müftülük yetkilileri, sivrisineğin bir besin olmaması nedeniyle orucu bozmadığını açıkladı.

Ramazan ayı boyunca zekat hesaplatan kişiler de olduğunu söyleyen yetkililer, zekatın altın, gümüş, para için ayrı, ziraat için ayrı olduğunu açıklayarak, "Altın, gümüş, nakit para ya da ticaret malının zekatı yüzde 2,5 olarak, ekim ürünü veya hayvanı bulunanların zekatı yüzde 10 olarak hesaplanır. 653 kilogram balın zekatı da ziraat olarak değerlendirilir. Bunun zekatı da yüzde 10'dur" diye belirttiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğazıma sivrisinek kaçtı orucum bozuldu mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN