Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasret bitti

Restorasyon çalışmaları bitmediği için ramazan ayına yetişmeyeceği belirtilen Eyüp Sultan Türbesi dün ziyarete açıldı. İlk gün vatandaşlar türbeye akın etti

Giriş Tarihi: 16.7.2013
Restorasyon çalışmaları nedeniyle bir süredir kapalı olan Eyüp Sultan Türbesi yeniden ziyarete açıldı. Türbenin açılacağını duyanlar sadece İstanbul'dan değil Türkiye'nin dört bir yanından sabahın erken saatlerinde türbe önünde kuyruk oluşturdu. İlk gün, kadını erkeği, çoluğu çocuğu türbeyi ziyarete geldi. Dualar edildi.

ÇALIŞMALAR 2.5 YILDIR SÜRÜYOR
Yetkililer, en çok ziyaret edilen kutsal mekanlardan biri olan Eyüp Sultan Türbesi'nin bu ramazan ayında da ziyarete açılamayacağını açıklamıştı. Ancak, bitmek bilmeyen restorasyon çalışmalarına rağmen türbe dün ziyarete açıldı. Hafta içi her gün saat 09.00 ila 12.30 saatleri arasında kısa ziyaretlere açılan türbeye girebilmek için sahurdan itibaren Eyüp'ten ayrılmayan vatandaşlar vardı. Dile kolay 28 Ocak 2011'de başlayan ve 6 ayda tamamlanacağı söylenen restorasyon ve altyapı güçlendirme çalışmaları 2.5 yıldır bitmek bilmemişti. Ve onlar Eyüp Sultan'a hasret kalmıştı. Biz de dün Eyüp Sultan Camii bahçesinde türbeyi ziyaret etmek için oluşturulan uzun kuyruğa dahil olduk. Malatya'dan Tekirdağ'dan ve hatta Özbekistan'dan türbenin ziyarete açılacağını duyup gelenler vardı. Yaşlısı, genci, çocuğu hep bu sıradaydı. Çünkü hasretleri büyüktü.

DUALARLA AÇILDI
Önce, imam eşliğinde dualar edildi. Ardından ziyaretçiler gruplar halinde içeriye alındı. Çalışmalardan dolayı içeride bekleme yapmasına izin verilmeyen vatandaşlar, bir kapıdan girip, dua ederek diğer kapıdan çıktı. İçerisi devam eden restorasyonun izlerini taşıyordu. Tahta geçiş koridorundan geçtikten sonra türbenin bulunduğu alanda hala iskele duruyordu. İskelenin tam ortasında Eyüp Sultan'ın türbesi görünüyordu. Ziyaretçiler, dualarını okurken, gözyaşları döküyorlardı. Açılışta türbede incelemede bulunmak üzere gelen Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu da vardı. Kavuncu, vatandaşlardan türbenin açılması için yoğun istek geldiğini söyleyerek, "Türbe, ilk kez bu kadar detaylı ve önemli bir restorasyondan geçiyor. Çalışmalar bir aşamaya gelince vatandaşlarımızı boş çevirmemek için kısmi olarak açalım istedik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasret bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN