Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivrisinekten daha masum'

Giriş Tarihi: 17.7.2013

15 yaşındaki Fransız kızın Hint Okyanusu'nda köpekbalığı saldırısında ölmesi, çevrecileri harekete geçirdi. Uzmanlara göre sivrisinekler her yıl köpekbalıklarından 80 bin kat fazla insanın ölümüne neden oluyor

Hem tatil yapmak hem de babasını ziyaret etmek için Fransa'ya bağlı Hint Okyanusu'ndaki La Reunion Adası'na gelen 15 yaşındaki kız, kıyıdan sadece 5 metre açıkta yüzerken köpekbalığı saldırısına uğradı. Feci şekilde can veren genç kızın denize girdiği Saint-Paul plajının güvenlik müdürü, pazartesi günü gerçekleşen saldırının şoke edici olduğunu, çünkü köpekbalıklarının kıyıya bu kadar yaklaşabileceğini tahmin etmediklerini söyledi. Annesiyle beraber Fransa'da yaşayan kızın bedeninin kayıp parçalarını bulmak için sürdürülen helikopterli arama çalışmalarının şimdiye dek bir sonuç vermediği öğrenildi. Daha önce de birçok köpekbalığı saldırısına sahne olan Saint-Paul plajının aslında yüzmeye kapalı olduğu fakat uyarı levhası bulunmadığı için kimi turistlerin o bölgede denize girdiği bildirildi.

'EKOSİSTEMİ DENGELİYOR'
La Reunion Adası sık sık köpekbalığı saldırılarıyla gündeme geliyor. Son olarak Saint-Paul plajının hemen batısındaki Saint-Gillesles- Baines koyunda 8 Mayıs günü bir sörfçü daha köpekbalığı kurbanı olmuştu. Son iki yıldır La Reunion'da gerçekleşen 8 köpekbalığı saldırısında üç kişi hayatını kaybetmişti. Ancak "katil" olarak görülen köpekbalıklarını korumak için imkanlarını seferber eden vakıflar da var. Monaco Prensi 1. Albert Vakfı, Denizbilim Enstitüsü Başkanı Robert Calcagano, köpekbalıklarının katil imajını silmek için yürütülen çalışmaları anlattı. Köpekbalıklarının senede ortalama 10 kişinin ölümüne yol açtığını söyleyen Calcagano, her yıl akreplerin 3 bin, yılanların 100 bin, sivrisineklerin ise 800 bin kişinin ölümüne sebep olduğunu açıkladı. Buna karşılık insanların her yıl yüz binlerce köpek balığını avladığını söyleyen Calcagano, bu durumun kimi bölgelerdeki köpekbalığı neslini tehlikeye attığını da sözlerine ekledi. Köpekbalıklarının bulundukları ekosistemde sayıları çok artan türleri avladığı, hastalıklı ve tehlike arz eden hayvanları yiyerek de çevrelerindeki yaşamı dengelediği biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivrisinekten daha masum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN