Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarayburnu'na jet operasyon

SABAH'ın haberi üzerine ABD'li turist Sarai Sierra'nın öldürüldüğü Cankurtaran'daki surlara baskın yapan polis, bölgede yaşayan evsiz ve madde bağımlılarını tek tek kontrolden geçirdi

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Polis, SABAH'ın Sarayburnu'ndaki tehlikeyi işaret etmesi üzerine Sarai Sierra'nın öldürüldüğü Cankurtaran'daki tarihi surlara dün baskın yaptı. Bölgede yaşayan evsizler, madde bağımlıları ve vatandaşlar kontrolden geçirildi; surlarda arama yapıldı. Sierra'nın ölüm yolunu izleyen SABAH, ABD'li turistin cesedinin bulunduğu dehlizi de fotoğrafladı. İstanbul polisi, Ocak ayında kente gelen 34 yaşındaki Amerikalı turist Sierra'nın, fotoğraf çekmek için girdiği Cankurtaran'daki tarihi surlara dün sabah erken saatlerde baskın düzenledi. Sivil ekipler, SABAH'ın, Sierra cinayetinin sadece 164 gün sonrasında tarihi surlarda yerli ve yabancı turistlerle suç işleme potansiyelleri yüksek olan madde bağımlılarının dolaştıklarını yazması üzerine harekete geçti.

O DEHLİZ hÂl KAPALI TUTULUYOR

Ekipler; evsizler, madde bağımlıları ve kaçak göçmenlerin yaşamlarını sürdürdükleri bölgede ikinci bir "Sarai Sierra Vakası" yaşanmadan güvenlik önlemleri aldı. Amerikalı turistin ölüm yolunu izleyerek surların içi ile üstündeki tren raylarını fotoğraflayan SABAH, Sierra'nın cesedinin katil zanlısı Ziya Tasalı tarafından atıldığı tarihi dehlizi ilk defa görüntüledi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından kapısına kilit vurulan dehliz halen kapalı tutuluyor. Surların bulunduğu bölgede yaşayan evsizlerle madde bağımlılarını kontrolden geçiren ve üst araması yapan sivil polisler, madde bağımlılarının yaşadıkları baraka ve bölmeleri dolaşarak arama yaptı. Polis, Sierra'nın ölmeden önce surlara giriş yaptığı bölümde yer alan demir kapıyı örterek surlara girişi kapattı.

DENETİMLER ARTIRILACAK

Kapının sürekli olarak kapalı tutulması durumunda ihtiyaç gidermek veya fotoğraf çekmek adına surlara yönelen yabancı turistlerin, surların içine giriş yapamayacakları ifade edildi. Polisin, 14 Ocak 2007'de bir İsveçli turistin, 7 Mart 2010'da ise bir Japon turistin tecavüze uğradığı surlarda özellikle haftasonları kontrollerini sıklaştıracağı ve özellikle yaz aylarında turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri bölgede denetimlerini artıracağı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarayburnu'na jet operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN