Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Titanyum omurgayla 6 ayda spora dönüş

Bel dejenerasyonu çeken sporcular omurları titanyumla desteklenerek 6 ayda spora dönüyorlar. Titanyum vücuda uyum gösteren bir metal olduğundan, sosyal hayatları da kısıtlanmıyor

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Bel dejenerasyonu sporcularda normal vatandaşa göre 10 kat fazla görülüyor. Şiddetli bel ağrısı ve kısmi felçler nedeniyle sporu bırakmak zorunda kalan profesyoneller omurgaları titanyum kaplanınca 6 ayda tekrar normal hayatlarına dönebiliyor.

HAYATLARI KISITLANIYORDU

Omurlar arasındaki disk 30'lu yaşlardan sonra yaşlanmaya başlıyor. Bazen ağır kaldırma nedeniyle bazen de yalnızca ayağa kalkarken omurlar arasındaki mesafe daralıyor ve aradaki sinirler eziliyor. Buna dejenerasyon deniyor. Sinirlerin ezilmesi belde ve bacakta ağrıya neden oluyor. Bu kalıcı hale geldiğinde uyuşukluk ve güç kaybı ortaya çıkıyor. Sıkça görülen ve bel fıtığı ile de karışabilen bu durum özellikle profesyonel sporcuların başlıca sağlık sorunlarından biri. Halterciler bel dejenerasyonunu önlemek için bellerine kemer takıyorlar ama bu bile çoğu zaman koruyamıyor. Futbol, voleybol, basketbol, karate, tekvando da sıkça rastlanıyor. Özellikle kontrolsüz antrenmanlar bel dejenerasyonlarını artırıyor. İlaç ve yatak istirahatine rağmen hasta iyileşmiyorsa özel bir ameliyat öneriliyor. Eskiden bu operasyondan sonra hayatlarına kısıtlama gelen hastalar şimdi titanyum yöntemiyle 6 ay sonra eski tempolarına kavuşuyorlar.

AMELİYAT 1 SAATİ GEÇMİYOR
Prof. Dr. Kemal Yücesoy (Özel Kent Hastanesi-Beyin ve Sinir Cerrahisi):
Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılıyor. Operasyon bir saati geçmiyor ve kan kullanılmıyor. Bu nedenle ameliyattan birkaç saat sonra hareket edebiliyor. Hastaların çoğu genç oldukları için hem kasları koruma hem de kozmetik açıdan kesiler mümkün olduğunca küçük tutuluyor. Kullanılan malzemeler titanyum. İyi kalitede olduğu sürece hayat boyu kullanılabiliyor ve bir daha o bölgede sorun yaşanmıyor. Titanyum vücut ile uyum gösteren bir metal. Bu nedenle hastaların MR çektirmesinde, fizik tedavi görmesinde kaplıcaya gitmesinde herhangi bir sakınca olmuyor. Kontrol geçişlerinde ötmüyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Titanyum omurgayla 6 ayda spora dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN