'Çay saati'ne dörtlü final

İstanbul Caz Festivali'nde Deutsche Philharmonie Merck ile Kerem Görsev Trio, klasik müzik ile cazı aynı sahnede buluşturdu. Görsev ve Merck'in sefi "Savoy'da Çay Saati" konserinin finalinde, piyanoda 4 elli bir düete imza attı

Giriş Tarihi: 18.7.2013
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 20'nci İstanbul Caz Festivali kapsamında, önceki gün 1966'da kurulan Almanya'nın en özgün orkestralarından Deutsche Philharmonie Merck ile Türkiye'nin en önemli caz müzisyenlerinden Kerem Görsev aynı sahnede buluştu. 'Savoy'da Çay Vakti' isimli konseri için bir araya gelen orkestra ile Kerem Görsev'e, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nu dolduran müzikseverler büyük bir ilgi gösterdi. Konserin etkileri sosyal medyaya özellikle Twitter'a da yansıdı. Konserden önce bir basın toplantısı düzenleyen Deutsche Philharmonie Merck'in şefi Wolfgang Heinzel, 'Savoy'da Çay Vakti' olan konserin başlığını şakayla karışık 'İstanbul'da Çay Vakti' olarak değiştirmiş, 'muhteşem' olarak tanımladığı İstanbul'un titreşimleriyle enerji dolduklarını açıklamıştı. "Konserde repertuvar kadar üslubumuz da pek çok sürpriz içeriyor" diyen ünlü şef, caza olan tutkusunu hatırlatarak, "İyi bir yemek tarif edilemez, tadına bakmak gerekir" demişti. Önceki akşam gerçekleşen konser de beklentileri karşıladı. Heinzel de performansıyla yıldızlaştı.

ALKIŞLAR DİNMEDİ

Yolu İstanbul'a düşen çoğu sanatçı gibi konserin hemen başında şehre duyduğu hayranlığı da dile getiren şef Heinzel, klasik müzik ve caz arasında nasıl bir köprü kurduğunu da müzikseverlere anlattı. Bu, müzikseverlerin sahneden yükselen müzik ile doğrudan bir bağ kurmasını da sağladı. Konserin ilk bölümünde Deutsche Philharmonie Merck, konser salonunu dolduran müzikseverleri havaya soktu. Ardından da Kerem Görsev Trio sahneye çıktı ve orkestra ile birlikte müzik ziyafeti sundu. Konser tamamlandığında ise müzikseverlerin alkışları susmadı. Bu kez de aynı zamanda piyanist ve aranjör olan Deutsche Philharmonie Merck'in şefi Wolfgang Heinzel ile Kerem Görsev birlikte piyanonun başına geçerek izleyicileri mest eden dört elli bir final yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çay saati'ne dörtlü final
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN