Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fukuşima'da sızıntı, doğanın genetiğini bozdu

Japonya'da 2011'de meydana gelen tsunaminin ardından Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı'ndaki radyasyon sızıntısının etkileri görülüyor. Patlıcana dönüşen domatesler, normalin 5 katı salatalıklar ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Japonya'nın doğusunda 2 yıl önce yaşanan 9 büyüklüğündeki deprem ve onun tetiklediği tsunami sonrasında, nükleer santraldaki 3 reaktör devre dışı kalmış ve radyasyon sızıntısının tehlike derecesi Çernobil faciasındaki ile aynı seviyeye çıkmıştı. Tokyo, felaketin hemen ardından her şeyin kontrol altında olduğunu açıklasa da sızıntının doğaya verdiği büyük zarar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Fukuşima Daiçi santralından yayılan yüksek radyasyon Japonya'nın büyük kısmında domatesten kurbağaya, kirazdan güllere kadar yüzlerce sebze, meyve, çiçek ve hayvanın genetik mutasyona uğramasına neden oldu.

AÇIK MAVİ KURBAĞA BİLE OLUŞTU
Ülke halkı ise çiçekler ve otlardaki değişikliklerden çok dünyanın en çok balık tüketen toplumu oldukları için deniz canlılarının maruz kaldığı radyasyonun boyutları ile ilgili felaket senaryolarını konuşuyor. Sızıntıdan sadece birkaç gün sonra Fukuşima bölgesindeki radyoaktivite oranı normalin tam 380 katı olarak hesaplanmıştı. Amerikan MSN internet sitesinin yayınladığı fotoğraflar bu aşırı radyasyon oranının etkilerini gözler önüne seriyor. Normalin beş katı büyüklükteki salatalıklar, patlıcana dönüşen domatesler ya da bir eli andıran turplar bitkilerin genetiklerinde meydana gelen değişimleri ortaya koyuyor. Ayrıca bir kiraz sapından çıkan altı adet meyve, siyam ikizi kayısılar, normalden 4 kat büyük incirler ve tanınmayacak şekildeki ayçiçeklerinin insan sağlığını nasıl etkileyecekleri merak konusu. Ortaya çıkan genetik değişimlerin en korkuncu ise normalde koyu yeşil olması gereken kurbağanın açık maviye dönüşmesi. Fukuşima Bölgesi'ndeki bu tablonun sadece maruz kalınan aşırı radyasyondan kaynaklanabileceği konusunda da uzmanlar hemfikir. Nükleer sızıntı sonucu bölgede yaşayanların genetik yapısının nasıl etkilendiği ise henüz bilinmiyor. Ancak 1986'da yaşanan Çernobil felaketinin ardından 1990'lı yıllarda başta Doğu Avrupa ve Balkanlar olmak üzere birçok yerde bebekler, organları eksik ya da yanlış gelişmiş şekilde dünyaya gelmiş, birçok kanser vakası ortaya çıkmıştı. Bilim adamları Fukuşima'da atmosfere karışan radyasyonun insanoğlu üzerindeki etkilerinin de önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacağını tahmin ediyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fukuşima'da sızıntı, doğanın genetiğini bozdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN