Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk defa yüzle birlikte çene nakli

Tatile geldiği Muğla'da, denizde geçirdiği epileptik atak sonucu beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turistin yüzü Bursalı 'e nakledildi. Türkiye'nin 5'inci nde ilk kez alt ve üst çene nakli de gerçekleşti

Muğla'da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Jozef Kucza'nın (42) yüzü ve çenesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleşen operasyonla 27 yaşındaki 'e nakledildi. Türkiye'nin birinci ve dördüncü yüz nakillerini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, ekibiyle birlikte 5'inci ne de imza attı. Bu operasyonu öncekilerden ayıran özelliği ise ilk kez alt-üst çene naklinin de yapılması... Polonyalı Andrzej Jozef Kucza, geçen hafta eşi Lili ve 17 yaşındaki oğlu Joseph ile Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesine tatile geldi. 14 Temmuz'da denize giden Andrzej Kucza, dizlerine kadar gelen suda fenalaşıp, aniden yüz üstü suya düştü. Muğla'daki Yücelen Hastanesi'ne götürülen Kucza'nın duran kalbi yeniden çalıştırıldı. Ancak pazartesi günü beyin ölümü gerçekleşti. Kucza'nın kalp ve damar hastalığına bağlı epileptik atak geçirdiği belirtildi.

ZAMANA KARŞI YARIŞ...
Yücelen Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Nasır Ordubatlı, aileye organ nakli teklifinde bulundu. Aile de ülkelerindeki sigorta şirketiyle görüşerek Kucza'nın organlarını bağışlamaya karar verdi. Ancak Kucza'nın kalp pili olduğu için kalbi alınamadı, karaciğer ve böbreklerinin de nakle uygun olmadığı saptandı. Talihsiz turistin yüzünün ise yüz nakli için sıra bekleyen Bursalı 27 yaşındaki Recep Sert'e nakledilmesi kararlaştırıldı. Yüz bağışının ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde zamana karşı yarış başladı. Prof. Dr. Ömer Özkan, Polonyalı turist ile İzmir'de yaşayan ve yüzünü ateşli silah yaralanması sonucu kaybeden Recep Sert arasında doku ve kan uyumu olduğunu belirledi. Hemen Recep Sert'e ulaşıldı ve ilk uçakla Antalya'ya gelmesi istendi. Bu sırada Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi Sağlık Bakanlığı Ambulans uçağıyla Muğla'ya uçtu. Bu arada 8 aylık hamile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan da hastanede hazırlıklara başladı. Recep Sert 23.20'de hastaneye giriş yaptı. "Gecenin en şanslısı benim, yüzüm gülecek, daha ne isteyebilirim ki. Şu anda dünyanın en mutlu insanı benim. Dualarım kabul oldu" diyerek de ameliyat salonuna girdi. Uçakla saat 21.30'da Muğla'ya giden Prof. Dr. Ömer Özkan, bağışlanan yüzü 4 saatlik bir operasyonla aldı. Bu sırada Polonyalı turist Andrzej Kucza için iki adet yüz silikonu hazırlandığı, ailenin tercihinin ardından kadavranın yüzünün silikonla kaplanacağı ifade edildi. Ekibi ile birlikte tekrar yola çıkan Özkan, sabah saat 07.30'da hastaneye giriş yaptı.

KUL AKLAR VE GÖZ KAPAKLARI HARİÇ
Özkan, kendisini karşılayan gazetecilere "Her şey çok güzel geçti, yüzün bulunduğu termos oldukça ağır" diyerek zaman yitirmeden ameliyathaneye girdi. Türkiye'nin ilk yüz nakli olan Uğur Acar da ameliyat öncesi Recep Sert'e destek olmak için hastaneye gitti. Operasyon saat 07. 40 sıralarında başladı. Polonyalı turistin yüzünün yanı sıra ilk kez olarak çenesinin de Recep Sert'e nakledildiği belirtildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından Recep Sert'e tam yüz nakli yapıldığı, göz kapakları ile kulakları hariç, kaşları, burnu ve alt çenesi ile üst çenesinin değiştirildiği kaydedildi. Operasyonun yaklaşık 8 saat sürdüğü bildirildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
İlk defa yüzle birlikte çene nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN