İşte dünyanın en güzel modacısı

Giriş Tarihi: 19.7.2013

Parisli moda ikonlarının keşfettiği Faslı El Habti için "Kaftanın Yves Saint Laurent'i" deniliyor. Çöl esintisini dünyaya taşıyan güzel modacı, haute couture defilelerin de aranılır ismi oldu

Kırmızı halıda yürürken dikkatleri üzerine çekmek isteyen bir Hollywood yıldızı "hayalindeki elbiseyi" sipariş ederken, Arap dünyasındaki ünlü kadınların kırmızı halı hayallerini geleneksel kaftanlar süslüyor. "Hayallerdeki kaftanları" yaratan ise, dünyanın en güzel modacısı Siham El Habti. Ülkesi Fas'ın en tanınan haute couture stilisti olan El Habti'nin kaftanları sadece Kazablanka değil, "kaftanın Yves Saint Laurent'i" olarak tanındığı Paris gecelerine de imzasını atıyor. El Habti'nin çöl esintisiyle yarattığı "Hayalinizdeki Kaftanlar" modaevinin dünyaya açılması, aslında Paris'in alternatif arayışı içindeki stilistleri sayesinde oldu. Osmanlı İmparatorluğu'nda sarayın en özel kumaşlarında hem erkek, hem de kadınlar için tasarlanan kaftanı keşfeden Parisli moda ikonları, Marakeş Film Festivali'nde karşılaştıkları güzel El Habti'nin tasarımlarını Avrupa'ya taşıdı.

ESKİYLE YENİYİ BULUŞTURDU

Faslı El Habti'nin ünlü Arap kadın oyuncuları için diktiği kaftanların el işçiliğindeki zerafeti karşısında büyülenen Batılı moda eleştirmenleri, güzel stilisti ülkesinin moda elçisi haline getirdi. El Habti, artık Arap dünyasının en prestijli stilistleri arasında kabul ediliyor. Fas'tan sonra Mısır, Fransa, Afrika ülkeleri ve son olarak da geçen yıl Belçika'nın Antwerp kentinde haute couture defileler düzenleyen El Habti, "Kaftana Tutku" isimli koleksiyonunu, bu yıl da eylülde Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai ve Belçika'nın başkenti Brüksel'de sergileyecek. "Arap dünyasından önemli isimler gelip kaftanlarımdan birini giymek istediğini söylediğinde veya onun için bir kaftan dikmemi istediğinde, mutluluktan havaya uçuyorum. Ama en çok mutlu eden şey, kaftanı tamamladığım ve sahibinin üzerinde gördüğüm o an" diyen El Habti, bugün "Bayan Kaftan" olarak anılmasının ilk adımlarını, Kanada'daki üniversite yıllarında atmış. 2005'te Kanada'da ilk defilesini düzenleyen El Habti, Paris'te okuduğu görsel sanatlar akademisi yıllarından sonra kendisini kadife, ipek ve danteller içinde bulmuş. Tasarlaması ve dikimi hiç de kolay olmayan kaftanı "en iyi diken" isim haline gelmek El Habti'nin yıllarını almış. On yıl içinde geliştirdiği rüya kaftanlarını yaratabilmek ve günümüz kadınlarının hayalindeki modern görüntüye buluşturmak için eskiyle yeniyi bir araya getiren El Habti, "Kaftan geleneksel bir kostüm. Ona katılan yenilik öyle sınırlar içinde olmalı ki, bakanı rahatsız etmemeli" diyor.

Tuba Büyüküstün de kaftanlarını giydi
Arap ve Ortadoğu ülkelerinden rol aldığı diziler sayesinde büyük üne kavuşan Tuba Büyüküstün, Fas'ta Arap dergileri için kaftan giyip mankenlik yaptı. Siham El Habti, ülkesinde çok sevilen Türk oyuncu Büyüküstün'e Osmanlı'nınkinden farklı bir tarza sahip Arap motifli kaftanlar giydirdi. El Habti, Arap dünyasının ünlü kadınlarından Leyla Hadioui, Reval Al Zoghbi ve Esma Lmnawar'ı da giydiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte dünyanın en güzel modacısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN