Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalimanında 40 gün

Atatürk Havalimanı'nda banklarda yatıp kalkan İranlı Ganjjou, "Kardeşlerim evlerimi aldı. Ne yapacağım, neden buradayım bilmiyorum" diyerek gözyaşı döktü

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Danimarka'ya gitmek için İstanbul'a gelen İranlı Ahmad Ganjjou, 40 gündür Atatürk Havalimanı'nda yatıp kalkıyor. Uzun yıllardır Danimarka'da yaşayan 60 yaşındaki İran vatandaşı Ahmad Ganjjou, yaklaşık 4 ay önce kardeşlerini görmek için İran'a gitti.

DANİMARKA'YA DÖNECEKTİ

Urimye şehrinde evinin bulunduğunu söyleyen Ganjjou, buradaki işlerini halettikten sonra, çocuklarının ve torunlarının yaşadığı Danimarka'ya geri dönmek üzere iki ay önce İstanbul'a geldi. Ancak Ahmet Ganjjou son anda karar değiştirerek uçmaktan vazgeçti. Bunun üzerine Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde kalmaya başlayan ve 40 gündür bankların üzerinde yatıp kalkan Ganjjou, polisin ve görevlilerin yardım tekliflerini de bir süredir geri çeviriyor.

YİYECEK KABUL ETMİYOR

Görevlilerin kendisine ikram ettiği yiyecekleri kabul etmeyen Ganjjou, kardeşlerinin İran'daki evlerini elinden aldığını iddia ediyor.Yasal bir sıkıntısı olmadığı için havalimanında konaklamaya devam eden Ahmad Gonjjou "Dört ay önce Danimarka'dan İran'a gittim. Orada benim kardeşlerim var. Danimarka'da ve İran'da evlerim var. Evlerimi elimden aldılar. İnsanlara güvenmemek lazım. Hala Danimarka'dan neden çıktığımı anlamış değilim. Ben de ne yapacağımı, neden burada olduğumu bilmiyorum" diyerek dert yandı. Gonjjou için yetkililerin İran konsolosluk yetkilileriyle iletişime geçeceği öğrenildi.

TERMİNAL'İ HAT IRLATI
BAŞROLÜNÜ Tom Hanks'in oynadığı 2004 yapımı "Terminal" filmi, İranlı Ganjjou'nun durumunu anımsattı. Gerçek bir olaydan esinlenerek çekilen filmde, Doğu Avrupa'daki bir ülkeden ABD'ye gelen Viktor Navorski'nin öyküsü anlatılıyor. Ülkesinde askeri darbe olması üzerine New York'un JFK Uluslararası Havalimanı'nda mahsur kalan Viktor, savaş bitinceye kadar terminalin transit yolcular salonunda bekletiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalimanında 40 gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN