Kıkırdaktan kulak zarı

Giriş Tarihi: 21.7.2013 12:21

Çocukken geçirdiği hastalık sonrasında kulak zarları delinen ve duyma yeteneğini büyük oranda kaybeden 17 yaşındaki genç kız, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kıkırdağından yapılan kulak zarıyla yeniden sağlığına kavuştu.

Yezdan Kıvılcım, yaptığı açıklamada, çocukken geçirdiği ağır ve ateşli bronşit hastalığından dolayı işitme kaybı yaşamaya başladığını, doktorların kulak zarlarında deliğin meydana geldiğini tespit ettiğini anlattı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda ilaç tedavisinin ardından ameliyat edildiğini dile getiren Kıvılcım, şöyle konuştu:

"Kulak zarımdaki delik orta kulağıma da zarar vermiş. Önce sağ kulağıma zar yaması yapıldı ve orada oluşan yapı temizlendi. Kemikçiklerin eridiği farkedildi. İkinci bir ameliyatla da protez kemikçik takıldı. Bu sorunun sol kulağımda da olduğu tespit edildi. Sol kulağıma da bir ameliyat yapıldı. Yeni bir zar yapıldı. Kemikçiklerde birikme varmış o temizlendi. Daha önce sağ kulağımda sanırım yüzde 60'lık bir duyma vardı. Şu anda yüzde 90'larda hem de çok rahat duyuyorum. Gayet iyiyim, sıkıntım, ağrım yok."

Kıkırdaktan yapılan kulak zarında yüzde 94'lük başarı

EÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Kirazlı ise kulak zarının işitmeyi sağlamanın yanı sıra orta kulağı dış ortamdan da koruyan bir yapı olduğunu belirtti.

1960'lardan beri kulak zarı ameliyatlarının yapıldığını, geleneksel olarak kulak kepçesinin arkasındaki cildin altındaki kasın üzerindeki zarın kullanıldığını, bunun başarısının yüzde 80'lerde olduğunu ifade eden Kirazlı, bu tür ameliyatların çok özel deneyim ve donanım gerektirdiğini, Ege Üniversitesi'nin de bu konuda oldukça iyi olduğunu vurguladı.

Tayfun Kirazlı, şöyle dedi:

"Biz 2000'li yıllardan bu yana yeni bir teknik olarak dış kulak yolunun girişindeki kıkırdaktan kulak zarı yapan bir tekniği uygulamaya başladık. Yaklaşık 13 yıldır bu tekniği kullanmaktayız ve riskli delikler dediğimiz geniş kulak zarı deliklerinde bu yöntemde başarı oranımız çok yüksek. 4 yıllık takip sonucunda kıkırdaktan yaptığımız kulak zarıyla deliklerin kapanma oranındaki başarımızın yüzde 94'e ulaştığını gördük. Bu yöntem de hastalarımızın da memnuniyetini görüyoruz. Cerrahi uygulama açısından da genç cerrahlara kolaylık sağlayan bir yöntem.

Yezdan Kıvılcım'ın iki kulağının zarında da delik vardı. Bu delikler orta kulağa da zarar vermişti. Hastamızın önce sağ kulağına kıkırdaktan yapılan zarı yama yaptık. Şu anda daha önceye nazaran daha iyi duyuyor ve sağlığı yerinde. Şimdi de sol kulağına geçtik. Bir ameliyat gerçekleştirdik. Daha sonra bir operasyon daha yapacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıkırdaktan kulak zarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN