Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Son nokta'da beraat yok

Giriş Tarihi: 21.7.2013

'Son nokta' operasyonuyla çökertilen suç örgütünün üyesi ve eski Şah İşkembe'nin sahibi H. Derya Soy'a 26 yıl hapis cezası verildi. Davada 31 sanığa da beraat çıkmadı

Türkiye'den Avrupa'ya nakledilen 5 milyon dolarlık uyuşturucu parası, Ramazan Özlaslan liderliğindeki Adıyamanlılar çetesi ile Atilla Önder liderliğindeki Karadenizli çete arasında paylaşılamayınca iki grup arasında çatışma çıkmıştı. Karadenizliler grubundaki sosyete işkembecisi olarak bilinen eski Şah Restoranın sahibi Hasan Derya Soy'un şoförüyle koruması 2005'te Bahçeşehir'deki villasında Kalaşnikof silahlarla taranmış, iki ay sonra da Soy rakip çeteye karşı suikast hazırlığındayken Florya'da yakalanmıştı. 2005'ten itibaren iki ayrı grubu takibe alan polis, 5 kişinin öldürüldüğü savaşı bitirmek için 2007'de Karadenizliler çetesine "Son Nokta", Adıyamanlılar çetesine de "Nemrut" adıyla operasyonlar düzenledi. Tamamen çökertilen her iki çeteye ayrı ayrı dava açılmıştı. "Son Nokta" operasyonunda çökertilen ve aralarında Soy'un da olduğu çeteyle ilgili davada, 6 yıl aranın ardından karar çıktı.

YAKALAMA EMRİ ÇIKARILDI
İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün görülen 27'nci duruşmaya tutuklu sanıklar Atilla Önder, Mehmet Mertçe, Cihangür Altun, Fikret Eskin, Soner Şengüller ile tutuksuz sanık Gülsüm Arslan katıldı. Tutuksuz yargılanan Soy ve diğerleri duruşmaya gelmedi. Mahkeme, Soy'u "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "uyuşturucu ticareti yapma", "patlayıcı madde bulundurma", "sahtecilik" suçlarından 26 yıl hapis cezasına çarptırdı. Çete lideri Atilla Önder, Fikret Eskin, Soner Şengüler ve Murat Bebek'e de aynı suçlardan 31 yıl hapis cezası verildi. Diğer sanıklar da aynı suçlarla, yaralama ve suçluyu kayırma suçlarından çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmaya gelmeyen Soy ve diğer sanıklar için yakalama emri çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Son nokta'da beraat yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN