Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu köyün çoğu kanserden ölüyor

Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Yontukyazı (Cınesker) köyünde yaşanan kanser vakaları halkı tedirgin ediyor. Son 15 yıl içinde hayatlarını kaybedenlerin tümünün kanserden vefat ettiğini öne süren köylüler, araştırma yapılmasını talep etti.

Giriş Tarihi: 22.7.2013 14:43
Son 4 ayda 3 kişinin kanserden dolayı vefat ettiğini belirten Yontukyazı Köyü Muhtarı Ramazan Çöl, köyden çok sayıda kişinin halen çeşitli hastanelerde kanser tedavisi gördüğünü ifade etti. Şu ana kadar resmi olarak yetkili mercilere başvuru yapmadıklarını belirten Çöl, kanser vakalarının fazla olmasını köyün içme suyuna bağladıklarını söyledi.

AİLE FERTLERİNİN ÇOĞU KANSERDEN ÖLDÜ

Yontukyazı köyü sakinlerinden Osman Gönül, son 5 yılda vefat eden akrabalarının çoğunun kanserden dolayı öldüğünü dile getirdi. Gönül, "Belki de genetik veya başka bulaşıcı bir sebebi vardır. Şu ana kadar araştırılması yönünde hiçbir yere başvurmadık." dedi.

KÖYÜN İÇİ ÇÖPTEN GEÇİLMİYOR

Beşiri ilçesinin en büyük yerleşim birimlerinden biri olan Yontukyazı köyünün içi adeta çöp alanı gibi. Köy sakinlerinden Şerif Yalgı, çevre kirliliğinin içme suyu kaynaklarını da etkilediğini belirterek, "Kanser vakalarındaki artışın sudan kaynaklanabileceğinden şüpheleniyoruz. Köyde kanseri tetikleyen başka etkenler de olabilir. Kaymakamlık veya başka ilgili kuruma şu ana kadar kanserin araştırılması ya da suyun detaylı analizi için başvurmadık. Köyde genel bir araştırma yapılması iyi olacaktır." şeklinde konuştu.

KAYMAKAM ÇAĞLAR: SUYU ANALİZ ETTİRECEĞİZ

Beşiri Kaymakamı Ayşe Şeyda Çağlar, Yontulyazı köyünde yaşanan kanserli ölüm vakaları ile ilgili şu ana kadar kendilerine bir talep veya bilgi gelmediğini, köylerdeki suların sürekli analiz edildiğini; ancak bu köyün özel durumu sebebiyle gerekli çalışmaları başlatacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu köyün çoğu kanserden ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN