Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cennete ithal ağaç

Trabzon'da 2009'da, doğa cenneti Uzungöl'ün çevresine istinat duvarı örülmesiyle başlayan çevre tartışmaları, bu kez duvarın önüne ithal ağaçlar dikilmesiyle yeniden alevlendi

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Trabzon'un her yıl 1 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği doğa cenneti Uzungöl'e ulaşım sağlayan yol inşaatı 2009'da tamamlandı. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü, yolu bahar aylarında yükselen göl suyundan korumak için istinat duvarı yapmaya karar verdi. 6 milyon lira harcanarak hem gölün çevresine hem de yolun üst bölümlerine 870 metre uzunluğunda 4 metre yüksekliğinde istinat duvarı çekildi. Ancak gölün havuza dönüştürüldüğünü savunan bilim adamları, göl çevresindeki ekolojik dengenin de zarar gördüğünü öne sürdü. "

AĞACIN İTHALİ, YERLİSİ OLMAZ"
Bu tepkiler üzerine Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü ile Uzungöl Belediyesi, duvarı kapatmak amacıyla 2 yıl önce Avustralya'dan Monteri Çamı getirdi. Doğal cennete ithal edilen 2 bin çam fidanı dikildi. O fidanlar 2 yıl sonra büyüdü, ağaç oldu. İstinat duvarını büyük oranda kapattı. Ancak yeni bir tartışma başladı. Doğal cennete ithal ağaç dikilmesiyle ilgili, Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün, "Çok güzel oldu. Bundan iyisi can sağlığı. Amacımız bu görüntünün hemen ortadan kaldırılmasıydı. Bunu başarmanın gururunu yaşıyoruz. Çamların ithal olması önemli değil. Sonuçta ağaç, ağaçtır. İthali, yerlisi mi olur?" dedi.

"BUNA KATLİ AM DENİR "

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cantürk Gümüş ise, Uzungöl'ün ağaç florası bakımından çok özel bir yer olduğuna vurgu yaparak, "Buraya ithal ağacın dikilmesi yanlıştır. Bu ekolojik bir kirlenmedir" dedi. Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, "Yapılan sadece bir kamuflajdır ve hiçbir kamuflaj özü iyileştiremez, ancak bozar. Bu, 'green washing' dediğimiz bir yeşil yıkamadır. Doğa korumacılıkta çevreci olduğunu iddia etmek için kullanılan bir terimdir. Yeşil cila da denilebilir. Kamuoyunda tepkiyi azaltmak için yapılıyor. Bu, başka örneklere de emsal teşkil edeceği için yapılmamalı" diye konuştu. KTÜ Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Şahin de şunları söyledi: "Gölün etrafı duvarla çevrilerek adeta ölüme terk edilmiş. 350 yıl yaşayabilecek bu göl ne yazık ki, bir insan ömrüne indirgenmiş. Eğer bu çalışmalar için bilim adamlarından görüş alınsaydı, izin çıkmazdı. Dünyanın hiçbir doğal gölünde böyle çalışma yapılmaz. Buna katliam denir."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cennete ithal ağaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN