Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tefeciler kurbanlardan 'dosya parası' bile istemiş

Siirt'te tefecilere düzenlenen operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. Banka gibi çalışan tefecilerin müşterilerinden "dosya parası" gibi bir de masraf aldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Siirt'te 13 kişiye 150 bin lira borç para verip, 750 bin lira kazanç sağlayan tefecilere yönelik operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. 2'inci dalga tefeci operasyonunda polisi bile şaşırtan detaylar ortaya çıktı. Tefecilerin banka gibi çalıştıkları, para verdikleri kişilere bankaların dosya masrafı gibi kesintiler yaptıkları belirlendi. Çetenin kesintileri "çay-şeker parası" diye adlandırdığı tespit edildi. Siirt polisi, haziran ayında şehrin gayrimenkul zengini olarak bilinen kişilere operasyon düzenledi. Birinci dalga operasyonda bir yıl içinde vatandaşa yaklaşık 2 milyon lira faiz borcu yükleyen 14 kişi gözaltına alındı. Zanlılara ait 44 gayrimenkul ve 6 lüks arabaya el konuldu. Siirt polisi ilk operasyonun ardından takip ettiği bir başka çeteye daha operasyon düzenledi. Yaklaşık 7 aylık takibin ardından 10 ayrı adrese yapılan baskında 8 kişi gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte 10 gayrimenkul tapusu, 750 bin lira değerinde 13 senet, 19 bin lira nakit para, 26 bin lira değerinde 46 Cumhuriyet Altını, 2 para hareketlerini gösteren banka cüzdanı ve mağdurlara ait banka cüzdanları ve kredi kartları ele geçirildi. Zanlılar sorgulanmak üzere Siirt Emniyeti'ne götürülürken ele geçirilen belgeler de tek tek incelendi. Belgelerde tefecilik şebekesinin banka gibi çalıştığı tespit edildi. 10 Bin lira borç verilen kişilerden 300 lira kesinti yapıldığı belirlendi. Kesintinin nedenini zanlılara soran polis çok ilginç bir cevap aldı. Zanlılar borç verdikleri kişilerden bankaların "dosya masrafı" gibi para kestikleri bunu da "çay-şeker parası" olarak adlandırdıkları ortaya çıktı. Polisin incelemesinde çetenin 1 yıl içerisinde 13 kişiye 150 bin lira borç para verdiği ve 750 bin lira borçlandırdığı belirlendi. Yüzde 500 faiz ile para verdikleri kişilerin borçlarını ödeyemez hale gelmelerinin ardından çetenin mağdurların evlerini ve işyerlerini basarak ölüm ve ailelerine zarar vermekle tehdit ettikleri, bazı kişilerin araçlarını zorla sattırdıkları, bazı mağduların ise gayrimenkullerinin kira gelirlerine el koydukları tespit edildi. Polis, baskı ve tehditlerden dolayı 5 kişinin de şehri terk ettiğini belirledi.

Kurbanlardan biri intihar etmek istedi
Tefecilerin kıskacına düşen bir kişinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siirt'i ziyaret ettiği 9 Mart günü başbakanlık konvoyunun önünde intihar girişiminde bulunduğu ortaya çıktı. Polis, mağdur kişinin intihar etmesini son anda önledi. Yapılan incelemede çetenin tefecilikten elde ettikleri gelirleri Siirt'te gayrimenkul yatırımına yönlendirdikleri, bir kısmı ile de altın aldıkları belirlendi. Ele geçirilen mal varlıklarına suç gelirleri ile mücadele yasası kapsamında el konuldu. Zanlılar emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tefeciler kurbanlardan 'dosya parası' bile istemiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN