Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Teşekkürler doktor amca'

Moldovalı Anna 4 yaşında. Kanser tedavisi için gelmiş İstanbul'a. Tedavi sonucu tümörler küçülüp kaybolmuş. Artık yüzü gülüyor ve bildiği tek Türkçe cümleyle sesleniyor doktorlarına: Teşekkürler doktor amca

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Anna Bradu 4 yaşında şirin, tatlı bir Moldovalı kız çocuğu. 3 yıl önce yani daha el kadar bir bebeyken tuhaf hareketleri ve sürekli ağlamasından kuşkulanılıp tetkikleri yapılmış. Beyin sapında minik bir tümör bulunmuş. Hemen tedavi başlatıp tümör yok edilmiş. Ancak 6 ay önce baş ağrıları dayanılmaz hale gelince yeniden tetkik ve kötü son. Tümör 2 yerden nüks etmiş, işin kötüsü olanakların sınırlı oluşu tedaviyi Moldova'da devam etmelerine engelmiş. Doktorları hemen Türkiye'deki meslektaşlarından ve radyasyon onkolojisinde dünya çapında isimlerden Prof. Dr. Ufuk Abacıoğlu'nu aramışlar. Ufuk Hoca'nın "Olur" demesi üzerine hemen hazırlıklar yapılmış. Küçük kızın babası ticaretle uğraştığı ve mağazayı bırakamadığı için annesi Melisa'yla birlikte İstanbul'a gelmişler, Gülbağ'da ev tutmuşlar.

TRUE BEAM'İN MEZİYETİ

Bu enerjik, hareketli kız çocuğu ilk gün 1 buçuk saat MR cihazında kıpırdamadan durarak hayran bırakmış sağlık ekibini. Daha sonraki günlerde radyoterapi başlatmışlar ve seanslar ilerledikçe tümörler küçülerek kaybolmuş. Küçük kız farkında değil ama annesi Türk doktorlara ve tıp merkezi çalışanlarına müteşekkir. Tercümanlıklarını yapan merkez görevlinden kızına "Teşekkürler doktor amca" demeyi de öğrenmiş. Küçük Anna artık her görüştüklerinde kendisini hayata döndüren doktorlara böyle sesleniyor. Böylesi hüzünlü başlayan bir hikâyeyi mutlu sona doğru eviren Ufuk Hoca'ya mucizenin sırrını sordum. Gayet mütevazı bir üslupla konuşup dedi ki: "Neolife Tıp Merkezi'nde her hastamıza aynı gözle bakarız ama çocuklar söz konusu olunca hepimiz biraz daha pozitif ayrımcıyız elbet. Bu şirin yavrumuzun durumu bizi çok etkiledi. Çok güçlü bir karakter. Çok yetenekli, harika çizgileri var. Piyano çalıyor, dans da ediyor. Ekip arkadaşlarım ailelerinden biri gibi davrand��lar Anna'ya. Bir de alet işler el övünür sözü vardır ya. Tedavi sırasında True Beam cihazı kullandık. Bedendeki bir çok farklı tümörün tedavisinde etkili olan True Beam cihazıyla eş zamanlı görüntüleme, hasta pozisyonlama, hareket ve ışın yönetimi ve doz ayarlama işlemleri bir arada kullanılarak hedef ile ışının uyuşması sağlanıyor ve hedef çevresindeki sağlıklı dokular korunabiliyor. Bu defa büyük olasılıkla nüks etmeyecek şekilde kökünden çözdük meseleyi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Teşekkürler doktor amca'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN