Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi'de inşaata yargı vizesi

Gezi Parkı'na, Topçu Kışlası yapılmasına ilişkin idare mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararı, Bölge İdare Mahkemesi'nce kaldırıldı

Giriş Tarihi: 23.7.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Gezi Park'ına Topçu Kışlası yapılmasına ilişkin İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuru sonuçlandı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi de Bakanlığın başvurusu üzerine, İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararını, oybirliğiyle kaldırdı. Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği yetkililerince, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açılan "Taksim Parkı üzerine Topçu Kışlası adıyla alışveriş merkezi yapılmasına olanak tanıdığı ileri sürülen 27 Şubat 2013 tarihli, 139 sayılı Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması" talepli davada, İstanbul 6.İdare Mahkemesi, "davanın durumu ve uyuşmazlığın niteliği gözetilmek suretiyle, davalı idare olan Kültür ve Turizm Bakanlığının savunması alınıncaya veya bilgi ve belgeler gönderilip yürütmenin durdurulması hakkında yeni bir karar alınıncaya kadar, yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne" oy çokluğuyla karar vermişti. Derneğin, İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde açtığı dava süreci devam ediyor.

SEVGİ PARKI'NIN ÇADIRLARI KALDIRILDI, 15 GÖZALTI
Gezi Parkı olayları kapsamında Hatay'da Sevgi Parkı'nda kurulan çadırlar, polisin düzenlediği operasyonla kaldırıldı. Hatay Valisi Mehmet Celaletttin Lekesiz "Bugünkü (dünkü) operasyonlarda toplam 32 kişi gözaltına alındı. Bunların 15'i Sevgi Parkı'ndan" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi'de inşaata yargı vizesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN