Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatilcileri hayretler içerisinde bırakan olay

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Koru ve Selinus plajına çıkan Caretta Caretta yumurtasını sahile bıraktı. Tatilciler yumurta bırakma işlemini hayretler içinde izledi.

Giriş Tarihi: 23.7.2013 11:59 Güncelleme Tarihi: 23.7.2013 12:03
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Koru ve Selinus plajına çıkan Caretta Caretta yumurtasını sahile bıraktı. Tatilciler yumurta bırakma işlemini hayretler içinde izledi.Caretta Caretta'ların yumurtlama sahası olan Selinus plajına akşam saatlerinde çıkan Caretta Caretta plajdakilerin gözleri önünde yumurtalarını sahile bıraktı. Yaklaşık 2 saat süren yumurta bırakma işlemini hayretler içinde izleyen plajdakiler, o anı ölümsüzleştirmek için birbirleriyle yarıştı. Caretta'nın yumurta bırakmasıyla eş zamanlı olarak Koru plajında ise daha önceden bırakılan yumurtalardan yavru kaplumbağalar çıkmaya başladı. Denize ulaşmak için olağanüstü bir gayret gösteren yavru Carettalar, vatandaşların yardımıyla denize ulaşabildi.

İŞTE O ANLAR57 YUVA VAR

Selinus Plajı'nda Caretta'nın yumurta bıraktığı haberini alan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli Su Ürünleri Mühendisi Talip Özgen, yumurta bırakma işlemini yakından takip etti. Yaklaşık 30 yaşlarında olduğunu söylediği Caretta'nın yumurta bıraktığı alanı güvenlik şeridiyle çeviren Özgen, bu yıl kaplumbağalarla ilgili koruma ve tespit çalışması yaptıklarını, tespit edilen yuvaların güvenlik şeritleriyle çevrildiğini söyledi. Selinus Plajı'nda 17, Koru Plajında ise 40 yuva tespit ettiklerini belirten Özgenç, "Yuvaları numara verdik ve yerlerini GPS ile işaretledik. Yumurtaları bırakma tarihini göz önüne alarak yavruların yumurtadan çıkma tarihini tahmin etmeye çalışıyoruz. Sağlık bir şekilde gönüllüler sayesinde sahile ulaşmalarını sağlıyoruz. Yuvalama işlemi hala devam ediyor. Ağustos ayının ilk haftasına kadar da süreceğini tahmin ediyoruz. Yumurtadan çıkışlar ise eylül sonunu bulur" dedi.

Gazipaşa sahilinde Caretta Caretta ve Chelonia Mydas (Yeşil Kaplumbağa) olmak üzere iki tür kaplumbağa bulunduğunu belirten Su Ürünleri Mühendisi Özgen, "Şuan yumurta bırakan kaplumbağanın cinsi Caretta Caretta. Yumurtalarını bıraktı ve şuan onların üzerini kumla örtüyor. İşi bittiğinde denize geri dönecek. Deniz kaplumbağaları sadece yumurtlamak için karaya çıkar. Bu kaplumbağa bu plajda dünyaya gelmiş bir kaplumbağa. Bu kaplumbağadan çıkan yavrular da yumurtlamak için yine buraya gelecek" diye konuştu.

"VATANDAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUZ"

İşlek bir plaj olan Selinus Plajı'nı kullanan vatandaşlara düşen görevler olduğunu da belirten Özgen, "Özellikle sabahları yürüyüşe çıkan vatandaşlar yeni yuvalarla karşılaşabilir. Böyle bir durumda bize haber verilmesini istiyoruz. Yuva izleri kaybolmadan yuvayı tespit edip koruma altına almamız gerekiyor. Ayrıca vatandaşlarımızın yuvalara zarar veren kişilere engel olmalarını ve bizlere durumu bildirmelerini rica ediyoruz. Yine sahilde bulunan işletmelere de görevler düşüyor. Kaplumbağalar ışık sayesine yollarını buldukları için işletmelerden yayılan ışık kaplumbağaların güzergahının sapmasına neden oluyor. Bu nedenle bu zamanlarda geceleri ışıklarını söndürmeleri son derece önemli" şeklinde konuştu.

Caretta'nın yumurtlama olayına tanıklık eden Gonca Akşit adlı tatilci, daha önce hiç yumurtlayan bir Caretta görmediğini söyleyerek, bu hayvanların gerektiği gibi korunmadığını söyledi. Bir diğer tatilci Mehmet Sağdıç, gördüğü Caretta'nın belgesellerde gördüğü Caretta'dan çok farklı olduğunu belirterek, "Düşündüğümden çok daha büyük bir kaplumbağa. Bu olaya tanıklık ettiğim için çok mutlu oldum. Tabi hayvanı ürkütmemek lazım. Yumurtaların bırakıp gidecek sanırım" dedi.

Tatile gelen 12 yaşındaki Furkan Tefiye kaplumbağanın yavrularını çok merak ettiğini söylerken, ilçe sakinlerinden Ekrem İbrahim Ceran ise yaklaşık bir ay kadar sürecek olan bu doğa olayını izlemek için tüm Türkiye'yi ilçeye davet etti.

Yumurtalarını bıraktıktan ve üzerini kumla örttükten sonra sahilden uzaklaşan Caretta'ya çevredeki vatandaşlar da eşlik etti. Güçlükle denize ulaşabilen Caretta suyla buluşunca çevredekiler alkışlayarak olayı kutladı.

Selinus Plajı'nda yumurtlama işlemi sürerken bir diğer yumurtlama alanı olan Koru Plajı'nda ise minik Carettalar hayata "merhaba" dedi. 45 günlük sürenin ardından yumurtadan çıkan Carettalar, ışığı takip ederek denize ulaşmaya çalıştı. Olağanüstü bir gayret gösteren Carettaları çevredekiler cep telefonlarıyla görüntülemeye çalıştı. Bazı vatandaşlar ise el fenerleriyle minik Carettalara yol göstererek denize ulaşmalarını sağladı.

Olaya tanıklık eden tatilci Niğmet Ertürk, duygularını anlatmakta zorlandı. Tüylerinin diken diken olduğunu söyleyen Ertürk, "Bu olayı korumamız gerekiyor. Muhteşem bir olay. Çok güzeller. Hislerimi anlatamıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatilcileri hayretler içerisinde bırakan olay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN