Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 yıl ömür biçtiler 2 üniversite okuyor

İzmirli 'a 10 aylıkken ALS teşhisi konuldu. Doktorlar, "En fazla 2 yıl yaşar" dedi. Kasları giderek güçsüzleşen Özkan bugün 32 yaşında ve iki üniversite okuyor

Giriş Tarihi: 24.7.2013
İzmir'de doğduktan sonra doktorların 2 yıl ömür biçtiği 32 yaşındaki , vücudundaki kol ve bacak kaslarının her geçen gün güçsüzleşip erimesine rağmen yaşam azmiyle herkese örnek oluyor.

OKUMAYI İLK O ÖĞRENDİ
İzmir' de emekli asker Murat Özkan ile Döndü Özkan'ın ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Hatice'ye 10 aylıkken, vücudundaki istemli kasların günden güne kuvvetsizleşerek erimesine yol açan ve ALS hastalığının bir benzeri olan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) teşhisi konuldu. Doktorlar, "En fazla 2 yıl yaşar" dedi. Hatice ise ailesinin sevgisi ve yaşama azmiyle hayata tutundu. Hastalığı ALS'ye göre biraz daha yavaş ilerlemesine rağmen, bacaklarında başlayan kas erimesi, boynuna ve kollarına yayılarak talihsiz kızı yatağa ve tekerlekli sandalyeye mahkum etti. Öğrenim çağı gelince yürüyemediği için kızını her gün okula götüren annesi, yanında oturup ihtiyaçlarını karşıladı. Hatice de okuma yazmayı diğer çocuklardan önce öğrendi. Ancak öğretmeni bir gün annesine "Diğer çocuklar da annelerini yanlarında istiyor, kötü örnek oluyorsun" diyerek Hatice'yi bir daha okula getirmemesini söyledi. Bu duruma üzülen Hatice, bir daha okula gitmek istemedi. Ağabeyi ve kardeşi eğitimlerini sürdürünce tekrar heveslenen Hatice, 20 yaşında, tekrar eğitime başladı.

3 ÜNİVERSİTE KAZANDI
İlkokul, ortaokul ve liseyi dı��arıdan bitiren Hatice, hastalığı ilerlediği için ellerini kullanamaz hale gelince imdadına yine annesi yetişti. Annesinin tuttuğu ve yapraklarını çevirdiği kitaplarla sınava hazırlanan Hatice, 2009'da Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü kazandı. Aile dostları olan ve kendisi de ALS'ye yakalanan göz doktoru Alper Kaya'nın hazırladığı programla bilgisayar kullanmaya başlayan Hatice, eğitimine devam etti. Genç kız, 2011'de yeniden girdiği üniversite sınavında bu kez Manisa Celal Bayer Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü'nü kazandı. Ancak Manisa'daki üniversitede örgün eğitim yapıldığı için buradan kaydını sildirmek zorunda kaldı. 2012'de üçüncü kez giridği sınavda ise bu kez Erzurum Atatürk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulunu kazanan Hatice, buraya kaydını yaptırdı. Eğitimini Alper Kaya'nın hazırladığı program sayesinde evden devam ettiren Hatice, vizelerine bilgisayarından, finallere ise üniversitelerin belirlediği merkezlerde giriyor.

AYAĞIYLA TUŞA BASIYOR
Sadece konuşabilen ve hareket ettirebildiği tek ayak parmağıyla yattığı yerden bilgisayar kullanabilen Hatice, "İnsanlar isterlerse her engeli aşabilir. Yüreğinde engel olmayan herkese engellilerle ilgili bir internet sitesinden kaleme aldığım yazılarla sesleniyorum ve engellilerin sorunlarını anlatmaya çalışıyorum" dedi.

YENİ HEDEFİ İŞ BULMAK
Çalışmak istediğini söyleyen genç kız, "Bazı iş başvurularım oldu ancak olumlu ya da olumsuz kimse bana geri dönmedi. Engelliler olarak günlük hayatta iş bulmamız gerçekten çok zor. Nereye gitsek bizi kapıdan çeviriyorlar ancak engelli olmak başarıya engel değil, yeter ki içinizde yaşama ve çalışma azmi olsun. Orucumu tutabiliyorum. İbadetlerimi yapmaya çalışıyorum. Kuran'ı Kerim okuyorum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 yıl ömür biçtiler 2 üniversite okuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN