Türkiye'nin en iyi haber sitesi

25 yıldır süren miras davası

Bolu'da 4 milyon lira değerindeki 7 dönüm araziyi 25 yıldır paylaşamayan hala ve dayı çocukları mahkemelik oldu. Dayı çocuklarının açtığı dava nedeniyle DNA analizi için baba ve kızının mezarının açılmasının ardından şimdi de annenin mezarının açılmasına karar verildi.

Giriş Tarihi: 25.7.2013 14:47
Bolu merkeze bağlı Fasıl köyünde yaşayan Basri Durak 1990 yılında hayatını kaybetti. Basri Durak'tan geriye Sağlık Mahallesi'nde bulunan 7 dönüm arsa kaldı. Basri Durak'ın çocukları Mehmet ve Durmuş Durak ile Fatma Ünal mal paylaşımında anlaşamayınca 25 yıl sürecek davalar dizisinin ilki açılmış oldu. Fatma Ünal mirastan kendisine pay verilmediği iddiasıyla 1990 yılında ağabeylerine dava açtı. Konu ile ilgili karşı davalarla birlikte toplam dört dava açıldı.

Bu süre zarfında Fatma Ünal felç geçirdi. Mahkemelere oğlu Zeki Ünal'ın yardımıyla gelen Ünal dört davanın üçünü kazandı ve 2006 yılında hayatını kaybetti. Mahkeme, Mehmet ve Durmuş Durak'ın da ölmesinin ardından çocukları İlhami, Ahmet ve Selami Durak ile Zeki Ünal arasında devam etti.

Dayı çocukları Fatma Ünal'ın Basri Durak'ın öz kızı olmadığı iddiasında bulunmuş ve davanın hakimi DNA analizi yapılmasına karar vermişti. İki ay önce ise baba ve kızın mezarları açılarak DNA testi için örnekler alınmıştı.

ADLİ TIP KARARINI VERDİ

Aradan geçen süre zarfında Adli Tıp kararını verdi. DNA testi sonucuna göre Fatma Ünal'ın, Basri Durak'ın öz kızı olduğu belirtildi. Kararın kesinlik kazanması için Fatma Ünal'ın annesinden de DNA örneği alınmasına karar verildi. Bu karar doğrultusunda Fasıl köyünde bulunan Behiye Durak'a ait mezar açıldı.

"HAKKIMIZI MEZARDA MI ALACAĞIZ?"

Annesinin, dedesinin ve anneannesinin mezarlarının onca yıl aradan sonra açılmasına tepki gösteren Zeki Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada "Bizi müşterek mirastan tamamıyla mahrum bırakmak amacıyla annemin dedemin kızı olmadığını iddia ettiler. Bunu dayılarımın çocukları yaptı. Adli Tıp annemin dedemin kızı olduğunu kanıtladı. Şimdi anneannemin mezarı açıldı. 25 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Hukuk yavaş işliyor. Biz hakkımızı mezarda mı alacağız? Manevi olarak çok büyük bir çöküntü içerisindeyiz." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 yıldır süren miras davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN