için adalet vakti

Almanya'da Federal Yüksek Mahkeme tarafından haklarındaki beraat kararı bozulan cinayeti zanlısı 2 erkek kardeş için Türk makamları soruşturma başlattı. Almanya iade istiyor

Giriş Tarihi: 26.7.2013
Almanya'nın başkenti Berlin'de kardeşi tarafından öldürülen davası, 8 yıl sonra Türkiye'de açıldı. Alman yargı makamlarının Türkiye'ye gönderdikleri Sürücü dosyasında cinayeti işlediğini itiraf eden ve 9 yıl hapis yatan Ayhan Sürücü'nün yanı sıra, Türkiye'ye kaçan Mutlu ve 'nün cinayeti azmettirdikleri belirtildi. Türk yargı makamlarının, Berlin Cumhuriyet Savcılığı'yla iletişime geçtiği ve Sürücü kardeşlerin adreslerinin tespit edilerek, soruşturmanın başlatıldığını söylediği öğrenildi. Alman yargı makamlarının verdiği bilgiye göre, Sürücü kardeşler İstanbul Ümraniye'de yaşıyor. Berlin Başsavcılığı'nın cinayete yardım etmekten aradığı iki erkek kardeş için Türk yargı makamları, gerekli soruşturmaya başladı. Türkiye'nin soruşturmanın detayları için şubat ayında Alman yargısıyla temasa geçtiği öğrenildi. Dosyanın geçen hafta Adalet Bakanılığı'na iletildiği öğrenilirken, Alman medyasına bilgi veren Berlin Adalet Senatörü Thomas Heilmann "Sürücü kardeşler Türk vatandaşı ama suçu burada işlediler o yüzden ikisinin de Almanya'ya iadesini istiyoruz" dedi. Kardeşlerden Cinayeti tek başına işlediğini itiraf eden Ayhan Sürücü, suçun işlendiği tarihte 18 yaşından küçük olması nedeniyle ceza indiriminden faydalanmış ve 13 Nisan 2006'da dokuz yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cinayete yardım ettiği öne sürülen Mutlu ve Alpaslan Sürücü ise delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştı. Ancak Federal Yüksek Mahkeme 2007'de beraat kararını bozarak Sürücü kardeşlerin yeniden yargılanmasını istemişti. Fakat iki kardeş, Türkiye'de yaşamaya başladığı için Alman yargı organları davayı açamamış ve kardeşler hakkında uluslararası yakalama emri çıkarılmıştı.

15 YAŞINDA ÇOCUK GELİNDİ
Hatun Sürücü 15 yaşında okuldan alınmış ve Türkiye'deki kuzeni İsmail Aslan'la evlendirilmişti. Boşandıktan sonra oğluyla Almanya'ya dönen Hatun Sürücü; yaşam tarzından rahatsız olan ailesinin aldığı kararla 18 yaşından küçük kardeşi Ayhan Sürücü tarafından Şubat 2005'te bir otobüs durağında iki el ateş edilerek öldürülmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatun Sürücü için adalet vakti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN