Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okul formasında son söz velinin

Özel okullardan sonra devlet okullarında da serbest kıyafet ya da formaya veliler karar verecek. Velilerin yüzde 50'sinden fazlasının kararı belirleyici olacak

Giriş Tarihi: 26.7.2013
Okullarda yeni eğitim öğretim döneminde uygulanması beklenen serbest kıyafete veliler karar verecek. Her okul kendi anketini yapacak ve velilerin yüzde 50'den fazlasının kararı uygulanacak. Böylelikle bazı okullarda öğrenciler forma bazılarında ise serbest kıyafet giyecek.

TEK TİP ZORLANMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanmayacak. Ancak okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, yönetmelikteki "kılık kıyafet sınırlamaları" ile ilgili maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde 50'sinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilecek.

DEVLET OKULUNA DA "ÖZEL" HAK
Önceki yönetmelikte "Velilerin en az yüzde 60'ının muvafakatiyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4. maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilir" hükmü yer alıyordu. Geçtiğimiz yıl serbest kıyafet yönetmeliğini yayınlayan dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, özel okullara getirilen anket uygulamasının devlet okullarında da uygulanması durumunda, okulların öğrencilere tek tip formayı yeniden zorlayabilecekleri anlamına geleceğini ve serbest kıyafetin uygulanmayacağı endişesini dile getirmişti. Göreve geldikten sonra serbest kıyafet uygulamasında değişiklik yapacaklarını duyuran milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise, zorunlu serbest kıyafet uygulaması yerine daha demokratik bir uygulama yapacaklarını ve çoğunluğun talebini dikkate alacaklarını söylemişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul formasında son söz velinin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN