Pille gelen ikinci baharlar

Giriş Tarihi: 26.7.2013

Gülizar Başar, Hüsnü Bakır ve İsmet Zeybek üçü de yıllardır Parkinson'la boğuşuyordu. Izdırapları doktor Akın Akakın sayesinde sona erdi. Beyinlerine takılan pille sağlıklarına kavuştular

Onlar, yıllardır boğuştukları Parkinson hastalığı nedeniyle yaşam sevinçlerinin tamamen tükendiği bir anda ufacık bir pil sayesinde yaşama döndüler. 62 yaşındaki Gülizar Başar, 49 yıl önce Mehmet Başar ile hayatını birleştirmişti. "Yetimdi, kaçırdım onu, iyi ki de kaçırmışım" diyen Gülizar Başar, inşaat işçisi eşini büyük bir aşkla seviyor ve mutlu bir hayat sürüyordu. Hiç çocukları olmayan çiftin mutluluğuna, 8 yıl önce Gülizar Hanım'ın titreme ataklarıyla gölge düştü. Zamanla kas kasılmaları artan Başar'ın şikâyetleri, ağır nörolojik ilaçlara rağmen arttı ve zamanla yürüyemez, konuşamaz hale geldi. "Tuvalete bile eşim götürüyordu" diyen Başar, Yard. Doç. Dr. Akın Akakın'a başvurdu. Başar, 4.5 saat süren beyin pili ameliyatı sonrası sağlığına kavuştu.

SANKİ PİL DEĞİL GEN

Doktor Akakın, "Gülizar Hanım'ın ameliyat boyunca bilincinin açık olması ve bize yanıt vermesi gerekiyordu. Ancak o hiç susmadı. Hep espriler yaptı" dedi. Başar'ın anestezi uzmanına "Bekar mısın?" diye sorduğunu anlatan Akakın, Gülizar Hanım'ın " Olsun seni de alacak bir enayi bulunur" sözüyle tüm ekibin w kahkahaya boğulduğunu anlattı. Şimdi şikâyetleri azalan Gülizar Hanım bir an olsun elini bırakmadığı eşine eski günlerdeki gibi türküler söylüyor. Mardinli 65 yaşındaki Hüsnü Bakır'a da 6 yıl önce Parkinson tanısı kondu. "Çok titrediği için ellerim cebimde geziyor, insan içine çıkmak istemiyordum. Kullandığım ağır ilaçlar ise uyku ve halsizlik yapıyordu" diyen Bakır beyin pili taktırdıktan sonra eski günlerine kavuştu. " Artık daha genç ve enerjik hissediyorum" diyen Bakır gençlere her konuda meydan okuyor. "Çok dinçim ve bütün gün hiç oturmadan iş görüyorum" diyen 7 çocuk babası Bakır, ailesinin de bu duruma şaşırdığını ve memnun olduğunu söylüyor.

10 YIL SONRA BAĞINDA

Manisa'da yaşayan 69 yaşındaki İsmet Zeybek de 10 yıl önce Parkinson'a yakalandı. Giderek ağırlaşan Zeybek sonunda çok sevdiği üzüm bağından uzaklaşıp eve kapandı. Tüm gün serumla ilaç almak zorunda kalan Zeybek'in tüm işlerini oğlu Ramazan üstlenmişti. Geçtiğimiz yıl beyin pili ameliyatı olan Zeybek önce ilaca bağlı yaşamaktan kurtuldu ardından ayağa kalkıp işlerinin başına döndü. 10 yıl aradan sonra yeniden traktörünün başına oturan Zeybek'in durumuna en çok oğlu Ramazan sevindi. "Bağa dönmek babama çok iyi geldi. Onun bu hali bizi hem şaşırttı hem de sevindirdi" diyen Zeybek şimdi geçen yılların acısını çıkartacaklarını söylüyor. "Küçücük bir pille hayatım değişti" diyen Zeybek, "Namazda benim gibi titreyen birini görüp yanına yaklaştım ve 'Namazdan sonra beni bul' dedim. Durumu anlatıp Akın Hoca'ya yönlendirdim. Umarım o da sağlığına kavuşmuştur" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pille gelen ikinci baharlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN