Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaştı ve kazandı...

6 aylıkken lösemi olan Bekir bebek, 2 yılda iki kez kemoterapi gördü, iki kez ilik nakli oldu. Dünya Donör Bankası'na kayıtlı 30 milyon verici arasından uygun ilik Almanya'dan bulundu

Giriş Tarihi: 26.7.2013
Canikli Ailesi'nin en küçük bireyi olan 2.5 yaşındaki Bekir bebek, daha 6 aylıkken morarma, nefes darlığı, ateş, karın şişkinliği şikâyetleriyle hastaneye kaldırıldı. Konulan teşhis lösemiydi ve zaman kaybetmeden kemoterapiye başlanması gerekiyordu. 7 ay boyunca kemoterapi alan Bekir'e bir yandan da ilik aramaya başlandı. İlk nakil 1.5 yaşındayken yapıldı ancak iki ay sonra iliğin tutmadığı, hastalığın tekrarladığı anlaşıldı. Yeniden kemoterapi almaya başlayan bebek için bu kez Dünya Donör Bankası'na başvuruldu. Birkaç ay içinde yapılan taramalar sonucunda, 30 milyon gönüllü verici arasından uygun ilik Almanya'dan bulundu. Bir ay önce Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakli Ünitesi'nde ameliyat edilen küçük Bekir, sağlığına kavuştu. Üstelik nakledilen ilik yüzde yüz uyum sağladı. Taburcu olan Bekir bebek, her hafta doktor kontrolünden geçiyor.

ÇOK NADİR GÖRÜLÜYOR
Ameliyatı yapan Prof. Dr. Tunç Fışgın, "Bütün ailesi, akrabaları tarandı ancak uygun ilik çıkmadı. Hastaların aile içi taramalarında uygun sağlıklı verici bulunma oranı yüzde 25-30 civarındadır. Bu nedenle aile içi vericisi olmayan hastalara, hızla yurtiçi ve yurtdışından uygun verici bulunması için tarama başlatılır. Şanslı bir bebek ki, uygun ilik iki kez bulundu. İlk naklini kordon kanından yaptık. O artık bizim oğlumuz gibi oldu. Bir süre daha takip edeceğiz çünkü hastalığın yüzde 10 ila 15 arası tekrarlama riski var. Lösemi kulağa hoş gelen bir hastalık değil ancak tedavi edilebildiğini aileler bilmeli, umutsuzluğa kapılmamalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaştı ve kazandı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN