9 ay sonra ışığı gördü

Giriş Tarihi: 27.7.2013

Otoparkta bir aracın kafasını ezdiği 4.5 yaşındaki Ebru zor günleri atlattı. Ancak bir gözü yüzde 2.5 diğeri ise yüzde 10 görüyor. Hayatı boyunca çok dikkatli olması gerekiyor

İstanbul Karaköy'de 9 ay önce İSPARK görevlisinin otomobil park ederken ezdiği ve kafatasındaki kırıklar nedeniyle görme yetisini kaybeden 4.5 yaşındaki Ebru, ışığına yeniden kavuştu. Başının arkasındaki ödemin geçmesiyle, sol gözü yüzde 2.5 diğeri ise yüzde 10 görüyor. Ancak doktorlara göre, küçük kızın yüzde yüz görme ihtimali hiç yok. Vücudundaki yaraları iyileşmesine rağmen bir ayağı ise hâlâ aksıyor. Kızının kafasına en ufak bir darbe dahi almaması gerektiğini söyleyen anne Selma Güren, "O artık özel eğitime muhtaç bir çocuk. Hiçbir zaman eskisi gibi göremeyecek. Şaşılık kaldı ve sadece ön cepheden görebiliyor. Üstelik düşmemesi gerekiyor. Okula başladığında onu nasıl koruyacağımı kara kara düşünüyorum. Hele devlet okulunda" diyor.

UNUTKANLIK YAŞIYOR

Kaza nedeniyle konuşma güçlüğü çeken kızının 6 ay boyunca psikolojik tedavi gördüğünü söyleyen Güren, "Ebru 35 gün yoğun bakımda kaldı. Taburcu olduktan sonra da psikolojik sorunları başladı. Uzunca bir süre uykusundan çığlıklar atarak uyandı. Hâlâ unutkanlık yaşıyor. Hepimiz perişan olduk. Kaza olduğunda 8 günlük bir bebeğim vardı. Eşim hemen ardından işinden kovuldu. Küçük çocuğumuzla ilgilenemedik. Tüm bunlara neden olan kişi hakkında kamu davası açıldı ancak biz de maddi ve manevi tazminat davası açmayı düşünüyoruz" diye konuşuyor.

SOKAKTA YÜRÜME KÂBUSU

Güren, çocuklarıyla sokakta yürümekten korktuğundan, her an bir araç çarpacakmış gibi hissettiğinden bahsediyor ve ekliyor: "Sokağa her çıktığımızda yüreğim ağzıma geliyor. Başlarına bir şey gelecek diye ödüm kopuyor. Ebru araç sesi duyduğunda 'Anne kaldırıma çık diye bağırıyor.' Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını biliyorum. Sadece iyi bir eğitim alsın ve kendini kurtarsın istiyorum."

'YAŞIYOR MU DİYE KALBİNİ DİNLEDİM'
Kazaya tanık olan baba Erdal Güren ise o anı güçlükle anlatıyor: "Eşim yeni doğum yapmıştı ve Ebru ile hastaneye yanına gidiyorduk. Aracımı otoparka parketmiş, kızımın elinden tutuyordum. Herşey bir anda olup bitti. Otopark görevlisi başka bir aracı park ederken kızımın üzerinden geçti. Kalakaldım, Ebru'nun yüzüne bakıyordum. Baba kız daha önce birbirimizin kalbini dinleyerek oyun oynardık. Ona kalbin nasıl çalıştığını anlatırdım bu oyunla. Bu kez kalbi atıyor mu diye dinlemek zorunda kaldım. Kulağımı kalbine dayadım ve attığını duyunca tarif edemeyeceğim bir mutluluk hissettim" cümleleriyle aktarıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
9 ay sonra ışığı gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN