Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sığır çiftçiye borcu çocuğa

3 yaşındayken sığır kredisi alıp geri ödemediği öne sürülen 12 yaşındaki Hüseyin 'temize çıktı.' Kredinin aynı ismi taşıyan bir çiftçiye verildiği açıklandı

Giriş Tarihi: 27.7.2013
İstanbul Bağcılar'da yaşayan Kural ailesi, Tatvan Kaymakamlığı'ndan evlerine gelen borç tebligatıyla şaşkına döndü. Tatvanlı ailenin 12 yaşındaki oğlu Hüseyin Kural adına gönderilen tebligatta, Tatvan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı tarafından 2004 yılında "Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 100 Aile 2 Baş Süt Sığırcılığı" projesi kapsamında verilen 8 bin 621 liralık borcun geri ödenmesi isteniyordu. Kredinin verildiği dönemde henüz 3 yaşında olan oğlunun adına gelen borçla şaşkına dönen baba Bekir Kural, "3 yaşındaki çocuğa kredi verilir mi? Krediyi kime vermişler bilmiyoruz. 20 yıldır İstanbul'da yaşıyoruz. Ödemezsek evimize haciz gelecek. Sorumlulara dava açacağım" demişti. Durumu SABAH'tan öğrenen Kaymakam Murat Erkan ise "Bir yanlışlık olabilir" diyerek gerekli inceleme yapılması için talimat vermişti.

NEDENİ BELİRSİZ

SABAH'ın manşetten duyurduğu "3 yaşında kredi, 12'sinde haciz" başlıklı haberinin ardından yapılan inceleme sonucunda gerçek ortaya çıktı. O dönem kredi verilen Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne üye 100 kişinin isimleri incelendi. Kredi verilen kişiler arasında, borç tebligatı gönderilen çocukla aynı ad ve soyadına sahip bir kişinin bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine görevliler Tatvan'ın Kale Mahallesi'nde yaşadığı belirlenen 42 yaşındaki Hüseyin Kural'ın evine gitti. Yapılan görüşme sonucunda, bu kişinin 2004 yılında krediyi alan kişi olduğu tespit edildi. Ancak yetkililer, kredinin nasıl ve kim tarafından 3 yaşında olan Hüseyin Kural adına kaydedildiği konusunda net bir bilgi vermedi. Tatvan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Müdürü Beşir Avis, "9 yıl önce yapılan bir hata. Kredinin verildiği dönemde isim benzerliğinden kaynaklanan bir hata olmuş sanırım. Yanlış kişi borçlandırılmış. Bu apaçık ortada. Ama bu hatanın nasıl yapıldığı konusunda emin değiliz. Kredinin verildiği gerçek kişiyi tespit ettik. Hatayı düzelteceğiz" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sığır çiftçiye borcu çocuğa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN