Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barışa adanan 60 yılı kutladılar

Giriş Tarihi: 28.7.2013

Kore Savaşı'nı bitiren ateşkes anlaşmasının 60'ıncı yıldönümü kutlamaları için Türk gazilerle birlikte Güney Kore'nin başkenti Seul'deydik. Coşkulu törenlerde barış ve minnettarlık mesajları verildi

Güney Kore'nin başkeniti Seul'de düzenlenen etkinlik ve törenlerle Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkesin 60'ncı yılı kutlandı. Törenlerde Güney Koreliler , Kore Savaşı'na katılan Türk gazilere minnettarlıklarını sundu. Güney Kore hükümetinin davetlisi olarak Birleşmiş Milletler'in Kore Savaşı'nı (1950- 1953) sonlandıran ateşkes anlaşmasının (27 Temmuz 1953) kutlamaları için Seul'e geldik.

BARIŞIN DEĞERİ

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Sung Choon törende gazilere, "Biz barışın değerini biliyoruz. Ben de cumhurbaşkanı olarak, barış ve tüm insanlık için çalışacağıma söz veriyorum. Gaziler ve şehitlerimiz sayesinde bugünlere geldik. Bizimle gurur duymanızı sağlamak için elimizden geleni yapacağız" diyerek seslendi. Choon, Kuzey Kore'yi silahlanmayı bırakmaya ve barışa davet etti. Kore Savaşı şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Yerel müzikler ve danslarla süslenen Kore Anıtı'ndaki anma töreninde ise Türkiye'yi Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı temsil etti. Törende hazır bulunan Türkiye'nin Seul Büyükelçisi Naci Sarıbaş da Türkiye'nin, Güney Kore'nin bugün gelişmiş bir ülke olmasındaki katkıya değinerek, "Türklerin Kore Savaşı'nın gidişatında çok önemli bir rolü var. Savaştan sonra Türkiye 800 Koreli çocuğa bakıp okuttu. Kore doğunun, Türkiye batının yükselen güçleri" dedi.

'BİZİM DÖNEMDE BİR ŞEY YOKTU'
Güney Kore hükümetinin davetlisi olarak anma törenlerine katılmak üzere Seul'e gelen 31 Türk gazi Seul'ün gelişimine olan şaşkınlıklarını "Han Nehri'nin üzerinde sadece derme çatma bir köprü vardı. Şimdi birden fazla köprü var. Köprüler ve binalardan çok etkilendik. Savaş yıllarında ağaç ve sazlıklardan yapılan evlerde kalıyorlardı" diye anlattı.

SOYADINI 'KORELİ' DİYE DEĞİŞTİRDİ
Cuma Koreli, 63 yıl önce genç bir Türk askeriydi. Kendini bir Koreli gibi hissederek savaştı, Koreli yaralı sivilleri sırtında taşıdı ve soyadını "Kor eli" olarak değiştirdi. Bugün 80 yaşında olan Koreli davetli gaziler arasındaydı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışa adanan 60 yılı kutladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN