Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstavrit ve palamut yüz gösterdi

Denizlerde devam eden av yasağına karşın küçük balıkçılar çapariyle az da olsa istavrit ve palamut yakalamaya başladı.

Giriş Tarihi: 28.7.2013 12:17
Denizlerde devam eden av yasağına karşın küçük balıkçılar çapariyle az da olsa istavrit ve palamut yakalamaya başladı.

İstavrit ve palamut yakalanması balıkçılar ile vatandaşları sevindirirken, herkesin umudu deniz ürünlerinin vazgeçilmezi arasında yer alan bu iki türün yeni sezonda bol olması.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istavriti bir süre önce yakalamaya başladıklarını ancak henüz istedikleri miktarda avlayamadıklarını söyledi.

İstavrit balığının boyutlarının beklediklerinden daha küçük olduğunu dile getiren Arslan, "İstavrit balığı bu yıl geç kaldı, geçen yıl günlük ortalama 15-20 kilogram civarında istavrit avlıyorduk. Bu yıl da umutluyduk ama şu ana kadar istediğimizi elde edemedik. Palamut ve istavrit kıyılarımıza birlikte bolca gelecek düşüncesindeyiz" dedi.

Arslan, istavritin geçen yıla göre küçük ve az olmasının nedeninin hamsi olduğunu iddia ederek, "Geçen yıl hamsi olmadı, büyük tekneler de istavrite yöneldi, boyu 5-6 santimetre olan kraça balığına katliam yapıldı. Bu da istavritin şu zaman itibarıyla bol olmamasının bir etkeni diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

GÖZLER PALAMUTTA

Balıkçılar olarak bu yıl palamut balığının bol olmasını ümit ettiklerini belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Kısa süre önce de Giresun'da çaparilere palamut vurdu. Biz bu umutla denize çıkıyoruz. İçimizde bir umut doğdu. Bu da demektir ki en az bir hafta içerisinde palamut kendisini Doğu Karadeniz'de gösterecek. Yakalananlar küçük, 10-13 santimetre arasında, tahminimiz 10-15 gün içerisinde de 20 santimetreyi bulur. Geçen yıl palamut boldu, 10-15 gün içerisinde de bu yılki palamudun bol mu az mı olacağının tahmini yapılabilir. Şu anda balık az yakalandığı için bir şey söyleyemiyoruz. İstavriti de palamudu da kendi tüketeceğimiz kadar avlayabiliyoruz ancak ağustos ayında balığın bollaşacağının umudu içerisindeyiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstavrit ve palamut yüz gösterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN