Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ercan: İstanbul'da bir depremi tetiklemez

Giriş Tarihi: 30.7.2013 12:28 Güncelleme Tarihi: 30.7.2013 12:29
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Gökçeada'da meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin Kuzey Anadolu Kırığı'nın en batı kolu olan Saros-Limni kolu üzerinde oluştuğunu belirterek, bu kol üzerinde oluşabilecek 6.3 büyüklüğüne kadar depremlerin yıkıcı olmayacağını söyledi.

Prof. Dr. Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saros-Limni kolunun üretebileceği deprem büyüklüğünün 7-7.3 arasında olduğunu kaydetti. Ercan, Gökçeada'da yıkıcılık eşik değerinin 6.3 olduğuna dikkati çekerek, "Bu kol üzerinde 6.3'e kadar oluşabilecek bir deprem Türkiye'de yıkıcı olmayacaktır" dedi.

Depremin başka depremleri tetikleme ihtimaline de değinen Prof. Dr. Ercan, şöyle konuştu: "Bunun İstanbul depremi ile ilgili ilişkisi şöyle vardır, İstanbul Kuzey Anadolu Kırığı'nın doğu ucunda, Gökçeada ise batı kolu üzerinde yer almaktır. İstanbul'da bir depremi tetiklemesi söz konusu değildir. İzmir'de göçüntü kırıkları egemen, Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz, Bakırçay göçüntü kırıklarının işleyişleri Kuzey Anadolu Kırığı'ndan tamamen bağımsız. Bu depremin Foça'da, Karaburun'da, Bodrum'da, Marmaris'te bir deprem yaratma olasılığı yoktur."

- "Kandilli'ye inanmak gerekiyor"

Prof. Ercan, depemin büyüklüğüne ilişkin farklı kurumlardan farklı değerler verilmesiyle ilgili de "Burada Kandilli'ye inanmak gerekiyor. Bizim deprem ağımız bu bölgede oldukça sık" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ercan: İstanbul'da bir depremi tetiklemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN