Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sülün Mehmet'in 'kanaat notu' zayıf

"Sülün Mehmet" lakaplı 60'lık dolandırıcı iki davada 6 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Kararda, "kişiliği konusunda edinilen kanaat" gerekçe gösterildi

Giriş Tarihi: 30.7.2013
Tefecilik piyasasında adı 'Sülün Mehmet' olarak anılan 60 yaşındaki Mehmet Rasim Demirkıran, yargılandığı iki ayrı davadan toplam 6 yıl 9 ay hapis cezası aldı. 40'ın üzerinde devam eden dosyası bulunan ve 17 ayrı suçtan sabıkası bulunan Demirkıran'a ceza verilirken 'Zincirleme Suç' ve 'Kişiliği konusunda edinilen kanaat' de gerekçe gösterildi. Anadolu Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 19 mağdurla ilgili görülen dava ile 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nde mağdur Ali Ekber Topaç'ın açtığı dava sonuca bağlandı. Devlet memuru Ali Ekber Topaç, 25 yıldır tefecilik yapan Demirkıran'dan komşusu Celal Cahit Çakır aracılığıyla 5 yıl önce 3 bin TL borç aldı. Topaç, aldığı para karşılığında imzaladığı 3 bin TL'lik senedin üzerinde tahrifat yapılarak 90 bin TL yapıldığını görünce soluğu mahkemede aldı. Tespit edilebilen 40'ın üzerinde ayrı dosyası bulunan ve yargılanan Demirkıran'a verilen 3 yıllık ceza, şu gerekçelere dayandırdı: "Sabit görülen eylemine uyan tefecilik suçundan dolayı TCK'nın ilgili maddeleri gereğince sanığın suç işleme şekli, suç sonucu doğan zarar, sanığın adli sicil kayıtları, diğer mahkemelerdeki dava dosyaları ve kişiliği konusunda edinilen kanaat nazara alınarak takdiren ve teşdiden 3 yıl hapis, 150 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına..."

"HAYATIM KÂBUSA DÖNDÜ"

Demirkıran'ın, ortağı Hünkar Meletli, anlaşmalı olarak boşandığı eşi Afitap Varsazan ve kızı Fulya Demirkıran'la yargılandığı davada da karar çıktı. Demirkıran ve ortağı Meletli, 19 kişiyi tefecilik suçu işleyerek mağdur ettiği gerekçesiyle 'zincirleme suçtan' dolayı 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldılar. Kararı yorumlayan devlet memuru Topaz, Demirkıran'ın hayatını kâbusa çevirdiğini belirterek, "Devlet memuruyum, aldığım maaş belli. Bu kadar maaşla 90 bin TL kredi nasıl alırım. 5 yıldır hayatımı kâbusa çeviren durumdan kurtulmak istiyordum. Karar bir nebze olsun içimi rahatlattı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sülün Mehmet'in 'kanaat notu' zayıf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN