Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araba hırsızını sokakta öldüren sanığa tahliye

Aracına girerken gördüğü hırsızı öldüren araç sahibi hakkında müebbet isteyen savcı, daha sonra cezayı 24 yıla düşürdü. Ancak sanık ilk duruşmada "meşru müdafaa"dan tahliye oldu

Giriş Tarihi: 31.7.2013
İstanbul Eyüp'te aracına girerken gördüğü hırsızı bıçaklayarak öldüren araç sahibi hakkında önce müebbet isteyen savcı, sonradan suçun tahrik altında işlendiğini kabul ederek istenen cezayı 24 yıla düşürdü. Ancak sanık ilk duruşmada "meşru müdafaa"dan tahliye oldu. Üstelik bu karar, cinayet sokakta işlendiği için, hafifletici sebep olarak değerlendirilen "meskene tecavüz" durumu söz konusu olmadığı halde verildi. Eğer davadan beraat kararı çıkarsa bu karar, benzer davalardaki üçüncü beraat kararı olacak.

İLK DURUŞMADA TAHLİYE
SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı bilgilere göre olay şöyle gelişti: Karadolap Mahallesi'nde yaşayan 32 yaşındaki Abdullah Bağ, evinin balkonunda bulunduğu sırada bir kişinin, otomobilinin kapısını açmaya çalıştığını gördü. Bir gün önceden de otomobilinin camının kırıldığını bilen Bağ, âdeta nöbet tutar gibi eşiyle balkonda beklemeye başladı. Hırsız gelince de çıplak ayakla balkondan atlayarak Önder Akot (31) adlı hırsıza müdahale eden Bağ, kendisine tornavida çeken ve üzerine saldıran hırsıza cebinde taşıdığı bıçakla müdahale etti. Salladığı bıçak Akot'u göğsünden yaraladı. Olay yerinden kaçan hırsızı kovalamaya başlayan Bağ, olayın büyümemesi için hırsızın peşini bırakıp camı kırılan aracının başına döndü. Fakat bıçakla yaraladığı Akot, Örgü Sokak'taki 12 numaralı apartmanın önünde öldü. Hırsızın ölümünden, evine gelen polislerin kendisini gözaltına almasıyla haberdar olan Bağ tutuklandı. Meşru müdafaa yaptığını söyleyen Bağ, kendini şöyle savundu:
"Tornavida çektiği için kendimi korumak istedim. Bıçağı kullanmak zorunda kaldım. Öldürme kastım yoktu." Savcılık olayla ilgili yürüttüğü soruşturmayı geçtiğimiz günlerde tamamladı. Araç sahibi Bağ hakkında önce ağırlaştırılmış müebbet isteyen savcı, sonradan suçun 'haksız tahrik altında işlendiğini' kabul ederek istenen cezayı 24 yıla kadar düşürdü. Mahkeme heyeti, iddianameyi hazırlayan Savcının "Şüphelinin yargılanarak meşru müdafaa durumu da tartışılmak suretiyle eylemi sabit olduğu takdirde eylemine uyan yukarıda belirtilen yasa maddeleri gereğince cezalandırılmasına," isteminde de yer alan meşru müdafaa halinin geçerli olduğuna kanaat getirdi. Davanın 19 Temmuz'daki ilk duruşmasında meşru müdafaa bulunduğu yönünde kanaat oluştuğu için tahliye edildi.

YARGITAY BERAATİ ONAMIŞTI
Yargıtay, hırsızlık olaylarındaki cinayet davalarında emsal teşkil edecek bir karara imza atmıştı. 11 yıl önce Üsküdar'da Mustafa Kandil, hırsızı, oğlunun evine girerken tüfekle öldürmüştü. Kandil, ikinci duruşmada beraat etmişti. Yargıtay bu kararı onamıştı. Kazasker'de bir bankanın şubesini soyduktan sonra kaçmak isteyen iki soyguncuyu öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan güvenlik görevlisi Engin Bozkurt da beraat etmişti. Yargıtay bu kararı da onamıştı.

'OLAY MEŞRU MÜDAFAADIR'
Hırsızı öldürmekten yargılanan Abdullah Bağ'ın avukatı Alaaddin Saraç, müvekkilinin meşru müdafaada bulunduğunu öne sürdü. Saraç şöyle dedi: "Abdullah Bağ, aracının camının kırıldığını görünce balkondan atlayıp aracının başına gidiyor. Araç ile duvar arasına sıkışan maktul, Bağ'a tornavida sallıyor. Bağ da cebinde taşıdığı çakı ile müdahale ediyor. Kesinlikle öldürme kastı yok. Polisi de kendisi çağıyor zaten. Savcı da iddianamede kasten öldürme demiş ama meşru müdafaadan da değerlendirme yapılmasını istemiş. Mahkeme heyeti de meşru müdafaayı göz önüne alarak ilk duruşmada tahliye etti. Olay tam anlamıyla bir meşru müdafaadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araba hırsızını sokakta öldüren sanığa tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN