Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gökçeada 5.3 ile 'enerji boşalttı'

Marmara ve Ege'de merkez üssü Gökçeada olan 5.3 büyüklüğündeki deprem ve bir saat içinde 26 artçı sarsıntı, özellikle adada panik yarattı. Uzmanlar enerji birikmemesi için böyle depremlere ihtiyaç olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre dün saat 08.33'te yerin 9.8 kilometre derinliğinde, merkez üssü Gökçeada Kaleköy olan 5.3'lük deprem meydana geldi. Saat 07.10'da başlayan üç öncünün ardından gelen 5.3'lük deprem, Kuzey Ege ve Marmara Bölgesi'nde geniş bir alanda hissedildi. Gökçeada ve Çanakkale'de halk sokağa fırlarken, İstanbul ve Tekirdağ'da da kısa süreli panik yaşandı. Depremi takip eden bir saat içinde büyüklükleri 2.1 ile 4.1 arasında değişen 26 artçı kaydedildi. Kaleköy ve Gökçeada'da bazı binalarda çatlaklar oluştu. Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay "Deprem adada oldukça fazla hissedildi. İlk belirlemelere göre hasar yok. Panik havası dağılıyor" dedi. Vali Ahmet Çınar da "Gökçeada kaymakamımızla görüştüm. Çok şükür bir sıkıntı yok" diye konuştu.

'KEŞKE HEP BÖYLE OLSA'
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, depremin sürpriz olmadığını söyleyerek, "Bu deprem Kuzey Anadolu Fayı'nın Semadirek Adası ile Gökçeada arasındaki fay aktivitesidir. Keşke her 10-15 günde bir böyle deprem olsa da beklenen büyük Marmara depremi için enerji birikmese" dedi.

UZMANLARDAN FARKLI GÖRÜŞ
Gökçeada'da meydana gelen 5.3'lük sarsıntının olası bir İstanbul depremi etkisi konusunda uzmanlardan farklı değerlendirmeler geldi. İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan bölgede 6.3'e kadar oluşabilecek bir depremin yıkıcı olmayacağını belirterek, "İstanbul Kuzey Anadolu Kırığı'nın doğu ucunda, Gökçeada ise batı kolu üzerinde. İstanbul'da bir depremi tetiklemesi söz konusu değildir" dedi. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise "Bu beklenen bir durumdu. Deprem, yer kabuğunun stresinin boşalmadığını, aksine bölgenin aktif olduğunu ortaya koydu" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökçeada 5.3 ile 'enerji boşalttı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN