Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeş kavgasına takipsizlik kararı

Tarık Akan hakkında ailesinden kalan şirket hisselerini gasp ettiği iddiasıyla ağabeyi Turgut Üregül'ün suç duyurusunda bulunmasına ilişkin olarak savcılık "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Tarık Akan olarak tanınan Tahsin Tarık Üregül'ün ağabeyi Turgut Üregül'ün, kardeşi ve 5 şirket yöneticisiyle ilgili "hisse gaspı" şikâyetini soruşturan Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, şikâyetin hukuk mahkemelerinin konusuna girdiği gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi. Üregül, suç duyurunda babasından ve sonrasında annesinden kalan Koza Eğitim Hizmetleri A.Ş.'nin hisselerinin şirket kayıtları ve ticaret siciline tescil edilmediğini, devir ve feragatinin yapılmadığını iddia ederek gerçek dışı belgelerle şirketteki payının gasp edildiğini belirtti. Üregül, İstanbul'da ünlü bir okul işleten şirketin sadece bir öğrenciden yıllık en az 30 bin lira ücret aldığını, yıllardır geçiştirilip oyalanarak da uğradığı zararın 3-4 milyon lirayı bulduğunu ifade etti.

'HUKUK MAHKEMESİNE GİT'
Üregül, gayri resmi, usul ve yasaya aykırı belgeler düzenleyerek şirkete hissedar tescili sağlayan ve adına yapılması gereken tescilleri yapmadığını iddia ettiği şüpheliler Akan, Ali Kenan Kır, Zeki İrfanoğlu, Ahmet Hüseyin Hoşbaş, Mehmet Candan Atamer ve Acun Günay hakkında suç duyurusunda bulundu. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı soruşturma sonunda mirasın veraset ilamına göre taksim edilmesi gerektiğini, anlaşma sağlanamıyor ise de hukuk mahkemelerine taksim davası açılması gerektiğini belirtti. Savcılık, dava sırasında ortaya çıkacak haksızlık, usulsüzlük ve sahtecilik yapıldığına kanaat getirildiği takdirde yapılacak suç duyurusu üzerine soruşturma açılmasının mümkün olabileceğini belirterek kararında şu açıklamalara yer verdi: "İddia edilen sahtecilik ve dolandırıcılığın delilleri ve somut olayın ifade edilmediği olayın hukuki ihtilaf mahiyetinde olduğu anlaşıldığından kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeş kavgasına takipsizlik kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN